Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi minuli na pokusy o destabilizáciu Moldavska vyše miliardy moldavských lei, chceli ovplyvniť volebné procesy

Dovedna 90 miliónov lei malo byť vynaložených na podplácanie voličov a nezákonné financovanie politickej strany Šanca.

4.11.2023 (SITA.sk) – Rusko minulo viac ako miliardu moldavských lei na pokusy o destabilizáciu Moldavska. Ako referuje web Kyiv Independent s odvolaním sa na portál newsmaker.md, v piatok to povedal šéf moldavskej informačnej a bezpečnostnej služby Alexandru Musteata.

Na tlačovej konferencii Musteata uviedol, že dovedna 90 miliónov lei bolo vynaložených na podplácanie voličov a nezákonné financovanie politickej strany Šanca.

„Spolu s ďalšími orgánmi činnými v trestnom konaní bola odhalená rozsiahla operácia, ktorej účelom bolo ovplyvniť volebné procesy,“ povedal Musteata.

Za touto operáciou podľa neho stál prokremeľský podnikateľ Ilan Șor, ktorý žije v Izraeli a v apríli ho odsúdili v neprítomnosti na 15 rokov väzenia za podvody a pranie špinavých peňazí.

Takmer okamžite po tom, ako moldavský ústavný súd rozpustil jeho stranu Șor, založil ďalšiu stranu Šanca. Západ a moldavská vláda ho opakovane obviňujú zo snahy destabilizovať krajinu.

Viac k témam: Destabilizácia, Parlamentné voľby v Moldavsku
Zdroj: SITA.sk – Rusi minuli na pokusy o destabilizáciu Moldavska vyše miliardy moldavských lei, chceli ovplyvniť volebné procesy © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií