fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusi otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu, „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ v Kazachstane

Rusko o odpálení rakety vopred informovalo USA.

Máte tip? napíšte nám mailom

12.4.2023 (SITA.sk) – Rusko v utorok úspešne otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu (ICBM). Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na ruské ministerstvo obrany.

Vypustenie rakety zo zariadenia Kapustin Jar v Astrachánskej oblasti je podľa rezortu súčasťou testovania novej generácie bojového vybavenia ICBM.

Ciele odpalu boli splnené

Vypustenie pomohlo potvrdiť správnosť schematických a konštrukčných a technických riešení použitých pri vývoji nových strategických raketových systémov, uviedlo ďalej ministerstvo obrany.

Skúšobná hlavica rakety podľa vyhlásenia „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ na strelnici Sary-Šagan v Kazachstane. „Ciele odpalu boli splnené v plnom rozsahu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Februárová skúška zrejme zlyhala

Vo februári Rusko tiež uskutočnilo skúšku medzikontinentálnej balistickej rakety, ktorá však zrejme zlyhala. Podľa dvoch amerických predstaviteľov oboznámených s touto záležitosťou sa tak stalo v čase, keď bol prezident Joe Biden na Ukrajine.

Rusko o odpálení rakety Spojené štáty vopred informovalo prostredníctvom dekonfliktných liniek v rámci svojich záväzkov vyplývajúcich zo zmluvy New START, uviedol jeden z predstaviteľov a dodal, že „takéto testy sú rutinou“. Ďalší predstaviteľ uviedol, že test nepredstavoval pre Spojené štáty riziko a nepovažujú ho za anomáliu alebo eskaláciu.

Prečítajte si tiež:
Rusi zaútočili raketami S-300 a mínometmi, zasiahli aj civilné objekty

Viac k témam: Balistická raketa, Balistické strely, Dohoda START, Medzikontinentálna balistická strela (ICBM)
Zdroj: SITA.sk – Rusi otestovali medzikontinentálnu balistickú raketu, „s cieľovou presnosťou“ zasiahla cieľ v Kazachstane © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií