fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruská ambasáda v Štokholme pohrozila Švédsku, že po vstupe do NATO bude cieľom odvetných opatrení

Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili Maďarsko a Turecko, ktoré vyžaduje splnenie istých bezpečnostných požiadaviek.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.3.2023 (SITA.sk) – Švédske ministerstvo zahraničia si v stredu predvolalo ruského veľvyslanca.

Stalo sa tak po tom, čo diplomatická misia v Štokholme uviedla, že po tom, ako sa Švédsko stane členom Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO), bude “legitímnym cieľom ruských odvetných opatrení”. Nie je jasné, či a kedy sa ruský veľvyslanec objaví na ministerstve.

Minister zahraničia Tobias Billström označil vyhlásenie ruského veľvyslanectva za “očividný pokus o ovplyvňovanie”. O švédskej bezpečnostnej politike rozhoduje vláda a nikto iný, povedal minister pre agentúru TT.

Švédsko a susedné Fínsko požiadali o členstvo v NATO v máji 2022 v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, čím sa vzdali desaťročia trvajúcej neutrality.

Švédske členstvo v aliancii ešte neschválili Maďarsko a Turecko, ktoré vyžaduje splnenie istých bezpečnostných požiadaviek. Prijatie nových členov si vyžaduje jednomyseľný súhlas existujúcich členov.

Viac k témam: členstvo v NATO, rusko-ukrajinský konflikt, vstup do NATO
Zdroj: SITA.sk – Ruská ambasáda v Štokholme pohrozila Švédsku, že po vstupe do NATO bude cieľom odvetných opatrení © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií