Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruská výletná loď opustila gruzínsky prístav Batumi, mali sa na nej nachádzať stúpenci vojny

Protivojnoví demonštranti na ňu hádzali vajíčka a fľaše, pričom vyzývali jej pasažierov, aby odišli.

1.8.2023 (SITA.sk) – Ruská výletná loď Astoria Grande opustila gruzínsky čiernomorský prístav Batumi po tom, čo protivojnoví demonštranti hádzali vajíčka a fľaše, pričom vyzývali jej pasažierov, aby odišli. Ako referuje spravodajský web BBC, protesty opozičných strán a aktivistov sa konali taktiež v gruzínskej metropole Tbilisi.

Loď priplávala do prístavu Batumi

Spomenutá loď v pondelok na druhý pokus priplávala do Batumi. Predtým sa tam pokúsila zakotviť vo štvrtok po priplávaní z ruského Soči, no musela opustiť tento čiernomorský prístav po spomenutých protestoch aktivistov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Tých za svoju odvahu pochválila i proeurópska prezidentka Gruzínska Salome Zurabišviliová. Pre loď Astoria Grande tak môže byť pondelňajšia návšteva Batumi poslednou, pretože sa zdá, že toto mesto vypadlo zo zoznamu zastávok.

Stúpenci vojny na Ukrajine

Protiruské protesty v gruzínskom prístavnom meste Batumi a v metropole Tbilisi vypukli po tom, ako časť ruských turistov na lodi povedala gruzínskym médiám, že sú stúpencami ruskej vojny proti Gruzínsku z roku 2008. Podľa týchto turistov Rusko vtedy „oslobodilo“ Abcházsko.

Ide o separatistický gruzínsky región, nad ktorým Gruzínsko počas konfliktu z roku 2008 stratilo kontrolu. Protestujúci Gruzínci pálili ruské vlajky a rozvinuli transparenty s protiruskými heslami.

Na palube lode dovolenkuje viacero „prominentných“ podporovateľov ruského režimu, napríklad hudobník Dmitrij Fomin otvorene podporujúci vojenskú agresiu na Ukrajine a ruského vodcu Putina, či Bielorus Dmitrij Koldun, ktorý v roku 2018 koncertoval v samozvanej Doneckej ľudovej republike a podporuje agresívnu politiku Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Demonštrácie, gruzinská prezidentka, gruzínsky prístav, prístav Batumi, ruskí turisti, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, výletná loď
Zdroj: SITA.sk – Ruská výletná loď opustila gruzínsky prístav Batumi, mali sa na nej nachádzať stúpenci vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií