fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruské mučiarne v Chersone neboli zriadené náhodne, podľa britského advokáta sú súčasťou premysleného plánu

Centrá mučenia prevádzkovali ruské bezpečnostné služby, ako aj miestni predstavitelia, ktorí spolupracovali s Ruskom.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.3.2023 (SITA.sk) – Viac ako dve desiatky mučiarní, ktoré objavili po novembrovom oslobodení Chersonu na juhu Ukrajiny, neboli „zriadené náhodne, ale sú skôr súčasťou starostlivo premysleného plánu“. Pre britský web The Guardian to povedal tamojší advokát Wayne Jordash.

Masové mučenie

Miestnosti slúžiace na masové mučenie financované ruským štátom nie sú náhodné, ale sú skôr súčasťou starostlivo premysleného a financovaného plánu s jasným cieľom odstrániť ukrajinskú národnú a kultúrnu identitu,“ povedal Jordash.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Centrá mučenia prevádzkovali ruské bezpečnostné služby, ako aj miestni predstavitelia, ktorí spolupracovali s Ruskom. Bol medzi nimi i samozvaný gubernátor Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo. “Nevieme presne, akú úlohu mal Saldo, ale podieľal sa na riadení tohto systému,” povedal Jordash.

Týrané tisíce Ukrajincov

Väzni, vrátane učiteľov, novinárov alebo aktivistov, boli umiestnení do týchto centier pre akékoľvek spojenie s ukrajinským štátom alebo občianskou spoločnosťou. Obyvateľov tiež pravidelne zastavovali na uliciach a hľadali, či majú v telefónoch „proukrajinské“ materiály.

Obete boli vystavené fyzickému bitiu, mučeniu elektrickým prúdom a topeniu, pričom boli nútené učiť sa a recitovať proruské heslá, básne a piesne. Podľa ombudsmana Dmytra Lubineca boli v takýchto zariadeniach fyzicky a psychicky týrané tisíce Ukrajincov.

Prečítajte si tiež:
Vlna horúčav v Španielsku spôsobila rozsiahle lesné požiare, evakuovať museli niekoľko dedín (video)

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: bitka o Cherson, mučiarne, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská inváza
Zdroj: SITA.sk – Ruské mučiarne v Chersone neboli zriadené náhodne, podľa britského advokáta sú súčasťou premysleného plánu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií