fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruské rakety leteli nebezpečne blízko jadrovej elektrárne, hrozba katastrofy bola vysoká

Ukrajinská spoločnosť Enerhoatom vyzvala Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu, aby prijala „všetky možné opatrenia na zastavenie ruského jadrového terorizmu”.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.2.2023 (SITA.sk) – Ruské rakety sa priblížili „nebezpečne blízko” k spôsobeniu jadrovej katastrofy, keď tesne minuli jadrovú elektráreň na juhu Ukrajiny.

Prevádzkovateľ Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza pri meste Južnoukrajinsk, Enerhoatom informoval, že dve rakety v blízkosti zariadenia zaznamenali v sobotu približne o 8:30.

Vysoká hrozby katastrofy

Spoločnosť vyzvala Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE), aby prijala „všetky možné opatrenia na zastavenie ruského jadrového terorizmu”. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Enerhoatom na svojej webstránke uviedol, že „vzdušné objekty” sa pohybovali pozdĺž rieky Južný Bug v smere k mestu Pervomajsk v Mykolajivskej oblasti a leteli nebezpečne blízko jadrového zariadenia.

„Hrozba zasiahnutia reaktora s možnými následkami – jadrovou katastrofou – bola opäť vysoká,” konštatoval.

Núdzové odstavenie elektrárne

O tesnom prelete informovala aj bývalá členka ukrajinského parlamentu Viktória Vojcická.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Vyjadrenie Enerhoatomu prišlo v čase, keď ruská webstránka Readovka, ktorá má 1,7 milióna predplatiteľov, vyzvala armádu, aby prinútila Ukrajincov k núdzovému odstaveniu elektrární tým, že sa zameria na elektrické rozvodne, ktoré zabezpečujú bezpečnú prevádzku elektrární.

Prečítajte si tiež:
Ukrajine sa podarilo získať naspäť 37 detí, ktoré Rusi ilegálne a násilím deportovali

Americký think tank Inštitút pre štúdium vojny (ISW) konštatuje, že takéto útoky by „veľmi sťažili” reštart týchto jadrových elektrární.

Viac k témam: Jadrová energia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ruské rakety leteli nebezpečne blízko jadrovej elektrárne, hrozba katastrofy bola vysoká © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií