fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko likviduje ruiny zbombardovaného divadla v Mariupole, chce vybudovať nové „na kostiach obyvateľov mesta“

Šestnásteho marca ruské lietadlá zhodili na mariupoľské mestské divadlo dve 500-kilogramové bomby, ktoré podľa správy organizácie Amnesty International explodovali simultánne.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ruské okupačné úrady začali likvidovať ruiny divadla v meste Mariupoľ na juhu Ukrajiny. Poradca starostu mesta, ktorý z neho ušiel, obvinil okupačné úrady zo snahy zakryť vraždu stoviek civilistov, keď budovu ruské lietadlá v marci zbombardovali.

Plánujú zachovať prednú stranu

Petro Andrjuščenko povedal, že Rusi plánujú zachovať prednú stranu divadla a zlikvidovať zvyšok stavby, aby vybudovali nové divadlo „na kostiach obyvateľov Mariupoľa”. Informuje o tom portál bbc.com.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šestnásteho marca ruské lietadlá zhodili na mariupoľské mestské divadlo dve 500-kilogramové bomby, ktoré podľa správy organizácie Amnesty International explodovali simultánne.

Vojnový zločin

Organizácia tento útok odsúdila ako vojnový zločin. Vo chvíli dopadu bômb bolo vnútri budovy približne 1 200 ľudí. Podľa ukrajinských úradov bolo v divadle zabitých 300 ľudí, ale podľa vyšetrovania tlačovej agentúry the Associated Press bolo obetí takmer 600.

V novembri vysielacia spoločnosť BBC informovala, že podľa svedkov ruské okupačné úrady z trosiek zničeného mariupoľského divadla vyslobodzovali mŕtve telá a odvážali ich na pochovanie.

Prečítajte si tiež:
Ruskú armádu na Ukrajine stále brzdia environmentálne, logistické a technické problémy

Ukrajinské úrady odhadujú, že počas bojov v Mariupoli zomrelo v meste 25-tisíc ľudí. Novinári tlačovej agentúry the Associated Press tento mesiac s použitím satelitných snímok odhadli, že na cintoríne v Mariupoli vykopali 10 300 nových hrobov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Divadlo, Mariupoľ, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok, Vojnový zločin
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko likviduje ruiny zbombardovaného divadla v Mariupole, chce vybudovať nové „na kostiach obyvateľov mesta“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií