Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko môže podľa expertov vyprovokovať ďalší vojnový front v Európe

Západ musí zabrániť ruskému vodcovi, aby rozdúchal dlhotrvajúci konflikt medzi Srbskom a Kosovom.

7.11.2023 (SITA.sk) – Nedávne „alarmujúce“ incidenty na Balkáne sú dôkazom rastúceho ruského ohrozenia regiónu a schopnosti ruského vodcu Vladimira Putina potenciálne vyprovokovať ďalší vojnový front v Európe.

Dlhotrvajúci konflikt Srbska a Kosova

Ako informuje web news.sky.com, tvrdia to spravodajskí experti David Shedd a Ivana Stradner. Tí v časopise Foreign Affairs uviedli, že Západ musí zabrániť ruskému vodcovi, aby rozdúchal dlhotrvajúci konflikt medzi Srbskom a Kosovom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V septembri Spojené štáty varovali pred „bezprecedentným“ hromadením srbských jednotiek na hraniciach s Kosovom uprostred rastúceho napätia v regióne. Tento krok Shedd a Stradner označujú za „alarmujúci vývoj“.

Incidenty presahujú známe napätie

Stalo sa tak po zrážke medzi 30 ťažko ozbrojenými etnickými Srbmi a policajnou hliadkou v Kosove, ktorá si vyžiadala štyroch mŕtvych.

Podľa expertov existuje „mnoho indícií, že tieto incidenty presahujú známe napätie, ktoré pretrvávalo v minulých rokoch“. „Tieto incidenty tiež ukazujú rastúcu hrozbu, ktorú pre región predstavuje Rusko, partner Srbska,“ píše sa v článku.

Viac k témam: Ruský prezident, vojnový front, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Rusko môže podľa expertov vyprovokovať ďalší vojnový front v Európe © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií