fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia

Dmitrij Ivanov si svoj trest odpyká vo väzenskej kolónii a štyri roky po prepustení nebude môcť byť prítomný na internete.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.3.2023 (SITA.sk) – Ruský súd poslal zakladateľa opozičného kanála na platforme Telegram za šírenie dezinformácií o ozbrojených silách krajiny na viac ako osem rokov do väzenia.

Dmitrij Ivanov si svoj trest odpyká vo väzenskej kolónii a štyri roky po prepustení nebude môcť byť prítomný na internete. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

O vojne sa vyjadroval priamo

Ivanov, bývalý študent Moskovskej univerzity, v kanáli na Telegrame určenom pre študentov univerzity údajne hovoril o útokoch ruskej armády v Zaporožskej jadrovej elektrárni i zabíjaní civilistov v Buči.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International tiež zverejnil videoodkaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a vyzval na protesty v Rusku. O vojne na Ukrajine sa bloger vyjadroval priamo a nepoužíval preferovaný termín Kremľa „špeciálna vojenská operácia“.

Zákon Kremľa o “dezinformáciách”

Ivanov, ktorý podľa záberov zo súdnej siene pri čítaní trestu pokrčil plecami a usmieval sa, trval na svojej nevinne aj na svojich vyjadreniach.

Krátko po začiatku invázie na Ukrajinu Kremeľ presadil zákon, ktorý kriminalizuje zverejňovanie „falošných informácií“ o vojne na Ukrajine. Za „diskreditáciu“ armády v Rusku hrozí trest až 15 rokov väzenia.

Prečítajte si tiež:
Rusko na Ukrajine nasadzuje šesťdesiat rokov staré tanky T-62, ktoré majú mnoho zraniteľných stránok

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko odsúdilo opozičného blogera Ivanova za dezinformácie o armáde na viac ako osem rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií