Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II, pokus bol neúspešný

Test vykonali približne v čase, keď americký prezident Joe Biden navštívil Ukrajinu.

22.2.2023 (SITA.sk) – Rusko v pondelok vykonalo neúspešný test medzikontinentálnej balistickej rakety približne v čase, keď americký prezident Joe Biden navštívil Ukrajinu. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou.

Test nepredstavoval riziko

Jeden z nich povedal, že Rusko upozornilo Spojené štáty vopred prostredníctvom dekonfliktných liniek, ďalší, že test nepredstavoval pre USA riziko a Washington to nepovažoval za anomáliu alebo eskaláciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

CNN pôvodne informovala, že test sa uskutočnil, keď bol Biden na Ukrajine. Neskôr však jeden z predstaviteľov povedal, že test sa odohral ešte pred Bidenovou návštevou. Druhý zdroj CNN len povedal, že test bol v pondelok.

USA a Rusko cez týždeň komunikovali

Načasovanie testu naznačuje, že USA a Rusko cez týždeň komunikovali prostredníctvom viacerých dekonfliktných kanálov. Americkí predstavitelia v nedeľu v noci informovali Rusko o tom, že sa Biden chystá na cestu do Kyjeva.

Test novej rakety Sarmat, ktorú na Západe prezývajú Satan II a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc, bol podľa predstaviteľov neúspešný. Raketu však už Rusko úspešne testovalo a ak by sa test podaril, ruský prezident Vladimir Putin by to podľa Američanov oznámil počas svojho utorkového prejavu.

Viac k témam: Americký prezident, Balistická raketa, Návšteva, Raketa RS-28 Sarmat, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko otestovalo medzikontinentálnu balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II, pokus bol neúspešný © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií