fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko posilňuje jednotky na Donbase. Neexistujú náznaky mierového rokovania, tvrdí Stoltenberg

V najnovšej aktualizácii to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Máte tip? napíšte nám mailom

31.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rusko pravdepodobne ešte nevyčerpalo všetky svoje zálohy a v rámci prípravy na ofenzívu posilňuje svoje jednotky na Donbase. V najnovšej aktualizácii to tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Príprava ofenzívy

Inštitút poukazuje na náznaky západných, ukrajinských a ruských zdrojov, že Moskva sa pripravuje na ofenzívu, čo podporuje hodnotenie ISW, že ofenzíva v najbližších mesiacoch je čoraz pravdepodobnejšia.

Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v pondelok povedal, že neexistujú žiadne náznaky, že by sa Rusko pripravovalo na mierové rokovania a že všetky indície poukazujú skôr na opak.

Získanie zbraní a munície

Zdôraznil, že ruský vodca Vladimir Putin sa v súvislosti s Ukrajinou drží svojich maximalistických cieľov a Rusko môže zmobilizovať až 200-tisíc občanov. Pokračuje navyše v získavaní zbraní a munície prostredníctvom zvýšenej domácej produkcie a partnerstiev s autoritárskymi štátmi, ako sú Irán a Severná Kórea.

Predstaviteľ pozemných síl ukrajinskej armády Ivan Tymočko v súvislosti s tým uviedol, že ruské sily v rámci predpokladanej ofenzívy posilňujú svoje zoskupenie v Donbase. Vyhlásenia Stoltenberga a Tymočka podporujú predchádzajúcu predpoveď ISW, že ruské sily pripravujú podmienky na začiatok budúceho ofenzívneho úsilia, pravdepodobne v Luhanskej oblasti.

Prečítajte si tiež:
Rusi nemajú pod kontrolou Čierne more a zatiaľ stratili možnosť dobyť Odesu

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Donbas, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko posilňuje jednotky na Donbase. Neexistujú náznaky mierového rokovania, tvrdí Stoltenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií