fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko sa rozsiahlejšími útokmi snaží odložiť očakávanú ukrajinskú protiofenzívu

Rozšírené útoky by pritom mohli byť podľa zdroja pre Ukrajinu dokonca výhodné.

Máte tip? napíšte nám mailom

17.5.2023 (SITA.sk) – Rusko vynakladá viac munície ako zvyčajne v snahe prekonať a zmiasť ukrajinskú protivzdušnú obranu. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na amerického predstaviteľa oboznámeného so situáciou.

Útokom dokázala odolať

Rusko podľa neho spustilo väčšie letecké útoky z viacerých smerov naraz, pričom sa zameralo na veliteľské a kontrolné centrá v Kyjeve a ďalšie dôležité miesta.

Moskva pritom možno začala so širšími útokmi v snahe prinútiť Ukrajinu, aby odložila svoju veľmi očakávanú protiofenzívu, skonštatoval zdroj.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Doplnil však, že Ukrajina dokázala útokom odolať, keďže pomocou vrstvenej protivzdušnej obrany, ktorú jej poskytli západné krajiny, zachytila vysoké percento rakiet a dronov.

Siaha hlbšie do zásob munície

Rozšírené útoky by pritom mohli byť podľa zdroja pre Ukrajinu dokonca výhodné, keďže Rusko tak siaha hlbšie do svojich obmedzených zásob presnej munície.

V utorok Rusko spustilo útok hypersonickými raketami Kinžal vypustenými zo stíhačiek, riadenými strelami Kalibr vypálenými z Čierneho mora a pozemnými raketami Iskander, uviedol šéf ukrajinskej armády s tým, že útok prišiel zo severu, juhu a východu.

Prečítajte si tiež:
Čína vyslala na vesmírnu stanicu Tchien-kung kozmonautov, strávia tam niekoľko mesiacov

Zachytili nezastaviteľnú zbraň

Útok pravdepodobne poškodil, ale nezničil systém Patriot, uviedol pre CNN ďalší predstaviteľ. Ruské ministerstvo obrany pritom tvrdilo opak.

Začiatkom tohto mesiaca Ukrajina použila novo dodané rakety Patriot na zachytenie hypersonickej rakety Kinžal, čo bol prvý prípad, keď raketa vyrobená v USA zachytila zbraň, o ktorej ruský vodca Vladimir Putin tvrdí, že sa nedá zastaviť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň uviedol, že Ukrajina potrebuje pred začatím protiofenzívy „trošku viac času“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: protiofenzíva, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Rusko sa rozsiahlejšími útokmi snaží odložiť očakávanú ukrajinskú protiofenzívu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií