fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu

Kyjev upozorňuje na možnú ruskú mobilizáciu už dlhšie. Minister obrany Reznikov varoval Rusov, že Kremeľ pripravuje novú vlnu mobilizácie a do týždňa plánuje zatvoriť hranice.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rusko plánuje spustiť novú vlnu mobilizácie brancov do vojny na Ukrajine 15. januára. V sobotu to povedal hovorca ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Andrej Černiak, na ktorého sa odvoláva spravodajský portál Kyiv Independent.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu o mobilizácii. Rusko podľa Černiaka plánuje v januári nariadiť mobilizáciu až pre 500-tisíc brancov.

Kyjev varoval Rusov ešte v decembri

Predstaviteľ ukrajinských spravodajských služieb Vadym Skibickyj už skôr povedal, že brancov pravdepodobne pošlú na frontové línie na východe a juhu Ukrajiny a budú súčasťou obnovených ruských ofenzív na jar a v lete.

Kyjev upozorňuje na možnú ruskú mobilizáciu už dlhšie. Minister obrany Oleksij Reznikov v príhovore 30. decembra varoval Rusov, že Kremeľ pripravuje novú vlnu mobilizácie a do týždňa plánuje zatvoriť hranice.

Putin plánovanie ďalšej mobilizácie poprel

Šéf ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov koncom decembra zas v rozhovore pre BBC uviedol, že Rusko plánuje novú vlnu mobilizácie so začiatkom 5. januára, lebo nemá dostatok mužov.

Prečítajte si tiež:
Naď si v Kyjeve od Zelenského prevzal významné ocenenie, Rád Jaroslava Múdreho (video)

V septembri ruský prezident oznámil „čiastočnú mobilizáciu“ 300-tisíc brancov a koncom októbra ju vyhlásili za ukončenú. V decembri Putin poprel, že by plánovali ďalšiu mobilizáciu, sú však správy, že mobilizácia sa nikdy neskončila a je utajená.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Kremeľ, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská mobilizácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko údajne plánuje v januári nariadiť mobilizáciu pre pol milióna brancov, podľa rozviedky už koluje návrh dekrétu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií