Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko-ukrajinský konflikt sa vyvinul „z vojny zásob na vojnu výroby“, Borrell vyzýva na posilnenie obranného priemyslu

Členské štáty Únie podľa Borrella dostatočne nekoordinujú obranné plánovanie a obstarávanie.

11.3.2024 (SITA.sk) – Vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell vyzval Európu na posilnenie obranného priemyslu na doplnenie vyčerpaných zásob zbraní posielaných na Ukrajinu. Na svojej webstránke na to upozorňuje denník The Guardian.

Potrebujeme posilniť našu obrannú priemyselnú a technologickú základňu. Pred ruskou útočnou vojnou proti Ukrajine to nebolo nikomu jasné, ale teraz sa to stalo vecou zdravého rozumu,“ uviedol Borrell vo vyhlásení.

Vojna výroby

Prízvukoval pritom, že je to nevyhnutný predpoklad pre silnejšiu obrannú kapacitu v napätom geopolitickom kontexte.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Borrell tiež povedal, že po dvoch rokoch vysoko intenzívnej vojny, keď Ukrajine poskytli zbrane od spojencov z EÚ, najmä z existujúcich zásob, sú tieto existujúce zásoby vyčerpané a „konflikt sa vyvinul z vojny zásob na vojnu výroby“.

Nedostatok objednávok a financií

Výrobu munície je potrebné ďalej zvyšovať, čo je podľa neho obmedzené „nie tak nedostatkom výrobných kapacít, ako skôr nedostatkom objednávok a financií“.

Ako pripomenul, lídri v tomto odvetví hovorili „zadajte objednávky a budeme vyrábať viac“.

Šéf európskej diplomacie tiež vyzval členské štáty Únie, aby spolupracovali, pričom poznamenal, že „stále dostatočne nekoordinujú a nezdružujú svoje obranné plánovanie a obstarávanie“.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Viac k témam: Obranný priemysel, rusko-ukrajinský konflikt, šéf európskej diplomacie, vojna na Ukrajine, výroba munície
Zdroj: SITA.sk – Rusko-ukrajinský konflikt sa vyvinul „z vojny zásob na vojnu výroby“, Borrell vyzýva na posilnenie obranného priemyslu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií