Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko útočí na ukrajinské prístavy s potravinami, cieľom je eskalácia napätia po zrušení obilnej dohody

Moskva tak chce dosiahnuť ústupky od Západu.

21.7.2023 (SITA.sk) – Ruská armáda útočí na ukrajinské prístavy s cieľom eskalovať napätie po tom, ako Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej dohody s Ukrajinou. Moskva tak chce dosiahnuť ústupky od Západu. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Putinove podmienky

Podľa ukrajinských predstaviteľov v prístavoch, na ktoré Rusko útočí, je viac ako milión ton potravín. Ruský vodca Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že obnoví platnosť obilnej dohody o bezpečnom exporte ukrajinských potravín cez Čierne more, ak sa splnia jeho podmienky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ide o odstránenie ekonomických sankcií voči Rusku a opätovné pripojenie Moskvy k medzinárodnému platobnému SWIFT. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Tvorba reťazového efektu

Opakované útoky na ukrajinské prístavy podľa ISW ukazujú ochotu Putina využiť globálnu potravinovú bezpečnosť. Konkrétne ako nástroj na dosiahnutie ústupkov pri vyjednávaniach.

Dlhotrvajúce narušenia obilnej logistiky na Ukrajine budú pravdepodobne mať čoraz silnejší reťazový efekt na dodávky obilia, čo zväčší pocit naliehavosti, ktorý chce Putin vytvoriť,“ uviedol ISW.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: čiernomorská obilná dohoda, Prístav, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, sankcie voči Rusku
Zdroj: SITA.sk – Rusko útočí na ukrajinské prístavy s potravinami, cieľom je eskalácia napätia po zrušení obilnej dohody © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií