fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko vykonalo razie u aktivistov ľudskoprávnej skupiny Memorial, Orlova vzali na vypočúvanie

Organizácia, ktorú vlani ocenili Nobelovou cenou za mier, uviedla, že razie a súvisiace vypočúvanie súvisia s trestným konaním, ktoré voči aktivistom skôr počas tohto mesiaca začal Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.3.2023 (SITA.sk) – Ruské úrady v utorok vykonali razie v domoch a kanceláriách viacerých ľudskoprávnych aktivistov a historikov z prominentnej ľudskoprávnej skupiny Memorial. Aktivistov polícia vzala na vypočúvanie.

Rehabilitácia nacizmu

Organizácia, ktorú vlani ocenili Nobelovou cenou za mier, uviedla, že razie a vypočúvanie súvisia s trestným konaním, ktoré voči aktivistom skôr počas tohto mesiaca začal Vyšetrovací výbor Ruskej federácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vyšetrovanie otvorili na základe obvinení z rehabilitácie nacizmu, čo je trestateľné maximálne piatimi rokmi väzenia. Memorial vedie databázu obetí politickej represie a medzi nimi sú uvedené tri osoby, ktoré za Sovietskeho zväzu uznali vinnými z kolaborácie s nacistickým Nemeckom. Úrady to podľa skupiny využívajú ako zámienku pre vyšetrovanie.

Trestné stíhanie

Spolupredseda Memorialu Oleg Orlov, ktorého byt prehľadali a neskôr ho vzali na vypočúvanie, obvinenia označil za „idiotské“.

Neskôr Memorial informoval, že úrady začali samostatné trestné stíhanie voči Orlovovi za údajnú diskreditáciu ruskej armády, za čo mu hrozia maximálne tri roky väzenia.

Vlna prehliadok je súčasťou neprestajných záťahov voči ruskej opozícii, ktoré vedie Kremeľ v ostatných rokoch. Po ruskej invázii na Ukrajinu sa záťahy Moskvy zintenzívnili.

Prečítajte si tiež:
Streľba na narodeninovej oslave v Alabame si vyžiadala mŕtvych a zranených, väčšina obetí sú tínedžeri

Viac k témam: Nobelova cena za mier, skupina Memorial
Zdroj: SITA.sk – Rusko vykonalo razie u aktivistov ľudskoprávnej skupiny Memorial, Orlova vzali na vypočúvanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií