fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rusko zadržalo amerického reportéra z podozrenia na špionáž, pri odsúdení mu hrozí 20 rokov väzenia

Gershkovich v moskovskej kancelárii Wall Street Journal ako korešpondent pokrýval dianie v Rusku a na Ukrajine.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.3.2023 (SITA.sk) – Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) zadržala reportéra denníka Wall Street Journal pre obvinenia zo špionáže. Nástupnícka agentúra sovietskej KGB vo štvrtok informovala, že Evana Gershkovicha zadržali v meste Jekaterinburg, keď sa tam údajne pokúšal získať utajené informácie. Neuviedli pritom, kedy sa tak stalo.

Zvýšené napätie

Gershkovich je prvý reportér amerického média, ktorého od studenej vojny v Rusku zadržali pre obvinenia zo špionáže. Jeho zatknutie prišlo v čase zvýšeného napätia medzi Moskvou a Washingtonom v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

FSB tvrdí, že Gershkovich „konal na základe rozkazov Spojených štátov, aby zozbieral informácie o aktivitách jedného z podnikov ruského vojensko-priemyselného komplexu, ktoré sú štátnym tajomstvom“. V prípade odsúdenia mu hrozí až 20 rokov väzenia.

Dianie v Rusku

Gershkovich v moskovskej kancelárii Wall Street Journal ako korešpondent pokrýval dianie v Rusku a na Ukrajine. Podľa FSB mal akreditáciu pre prácu novinára od ruského ministerstva zahraničia.

Jeho posledný článok z Moskvy, ktorý vyšiel začiatkom tohto týždňa, sa zameriaval na spomalenie ruskej ekonomiky v dôsledku západných sankcií zavedených po tom, ako ruská armáda vlani zaútočila na Ukrajinu.

Prečítajte si tiež:
Podpora ukrajinským utečencom zo strany britskej verejnosti klesla

Viac k témam: Zatknutie
Zdroj: SITA.sk – Rusko zadržalo amerického reportéra z podozrenia na špionáž, pri odsúdení mu hrozí 20 rokov väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií