Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruskú blokádu v Čiernom mori ignorovalo šesť civilných lodí, prvá z nich má prísť do prístavu v poobedných hodinách

Lode údajne manažuje Turecko, ale plavia sa pod rôznymi vlajkami. 

1.8.2023 (SITA.sk) – Najmenej šesť civilných plavidiel smerujúcich do ukrajinských prístavov vstúpilo 30. júla do Čierneho mora napriek ruskej blokáde.

Satelitné snímky

Člen online komunity výskumníkov hľadajúcich spravodajské informácie z otvorených zdrojov Markus Jonsson najprv hlásil, že tri civilné lode, Ams1, Sahin 2 a Yilmaz Kaptan/Kudret Gezer, plávajúce z Izraela, Grécka a zo smeru Turecko/Gruzínsko sú v Čiernom mori a „otvorene hlásia ako destináciu Ukrajinu“.

Lode Ams1 a Sahin prešli cez prieliv Bospor a Yilmaz Kaptan sa plavil zo severného Turecka.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Neskôr Jonsson potvrdil svoju správu satelitnými snímkami. Rovnako 30. júla ďalšie tri lode, Sealock, Bosphorus Queen a Afer, vyplávali cez Čierne more k ukrajinským prístavom.

Všetky spomenuté lode údajne manažuje Turecko, ale plavia sa pod rôznymi vlajkami, uviedol Jonsson. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ignorovanie ruskej blokády

Podľa údajov zo sledovania pohybu lodí plavidlo Ams1, ktoré je prvou loďou ignorujúcou ruskú Čiernomorskú blokádu, má do dunajského prístavu Izmail prísť prvého augusta o zhruba druhej popoludní miestneho času.

Zdá sa, že ostatné lode sú zakotvené neďaleko rumunského prístavného mesta Sulina. Jonsson poznamenal, že tieto lode boli monitorované americkým protilodným lietadlom P8 a prieskumným dronom Forte12 RQ-4.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Rusko zaviedlo de facto blokádu Čierneho mora po tom, ako jednostranne odišlo z čiernomorskej obilnej iniciatívy a bráni tak Ukrajine exportovať obilie po mori.

Moskva pohrozila, že všetky plavidlá smerujúce k ukrajinským prístavom bude považovať za potenciálnych prepravcov vojenského nákladu a že na všetkých lodiach urobí inšpekciu.

Viac k témam: Čierne more, čiernomorská obilná dohoda, Prístav, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Ruskú blokádu v Čiernom mori ignorovalo šesť civilných lodí, prvá z nich má prísť do prístavu v poobedných hodinách © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií