Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruskú novinárku Mariu Ponomarenko odsúdili na šesť rokov za správy o vojne na Ukrajine

Maria Ponomarenko, ktorá pracovala pre portál RusNews, obvinenia popiera.

15.2.2023 (SITA.sk) – Ruskú novinárku v stredu odsúdili na šesť rokov väzenia za znevažovanie armády.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Súd v meste Barnaul v južnej Sibíri uznal Mariu Ponomarenko za vinnú zo „šírenia falošných informácií o konaní ruských ozbrojených síl“ prostredníctvom jej postov na komunikačnej platforme. Ponomarenko, ktorá pracovala pre portál RusNews, obvinenia popiera.

Zákon na umlčanie kritikov

Len niekoľko dní po tom, ako ruský vodca Vladimir Putin 24. februára 2022 spustil inváziu na Ukrajinu, schválil Kremľom ovládaný parlament legislatívu, ktorý zakazuje šírenie „falošných informácií“ o vojenskej kampani na Ukrajine.

Ruské úrady zákon využívajú na umlčanie kritikov takzvanej „špeciálnej vojenskej operácie“. Uväznili už na základe neho viacero členov ruskej opozície, aktivistov, novinárov či blogerov.

Vo väzení je už viacero kritikov

V decembri, napríklad, odsúdili na osem a pol roka prominentného opozičného politika Iľju Jašina, predtým poslali na sedem rokov za mreže poslanca moskovského mestského zastupiteľstva Alexeja Gorinova a ďalší predstaviteľ opozície a novinár Vladimir Kara-Murza čaká vo väzbe na proces.

Viac k témam: Novinárka, rusko-ukrajinský konflikt, Súdy, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Ruskú novinárku Mariu Ponomarenko odsúdili na šesť rokov za správy o vojne na Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií