Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruskú súd odsúdil divadelnú režisérku Berkovičovú a scenáristku Petrijčukovú na šesť rokov väzenia, ich hra „Finist, jasný sokol“ vraj ospravedlňuje terorizmus

Otvorený list na podporu týchto dvoch umelkýň, iniciovaný nezávislými novinami Novaja Gazeta, podpísalo od ich zatknutia viac ako 16-tisíc ľudí.

8.7.2024 (SITA.sk) – Ruský súd v pondelok odsúdil divadelnú režisérku Jevgeniju Berkovičovú a scenáristku Svetlanu Petrijčukovú na šesť rokov väzenia za obvinenia z podpory terorizmu.

Cieľom hry bolo predchádzať terorizmu

Tento verdikt je ďalším príkladom neúprosného zásahu proti disentu v Rusku, ktorý sa vystupňoval po predvlaňajšom vyslaní ruských jednotiek na Ukrajinu.

Berkovičová a Petrijčuková boli obvinené, že ich hra „Finist, jasný sokol“ obhajuje terorizmus, čo v Rusku predstavuje trestný čin s možným trestom až do siedmich rokov väzenia. Obe opakovane odmietli vznesené obvinenia.

V jednom z pojednávaní Berkovičová uviedla, že inscenáciu vytvorila s cieľom predchádzať terorizmu. Petrijčuková jej stanovisko podporila, tvrdiac, že hru napísala s podobným cieľom.

Prestížna cena a podpora ministra

Právnici umelkýň argumentovali, že hra bola dokonca podporená ruským ministerstvom kultúry a získala prestížnu cenu Zlatá maska. V roku 2019 bola hra predstavená väzenkyniam v sibírskom ženskom väzení a získala pozitívnu odozvu od ruských štátnych väzenských služieb.

Prípad Berkovičovej a Petrijčukovej vyvolal rozhorčenie po celom Rusku. Otvorený list na podporu týchto dvoch umelkýň, iniciovaný nezávislými novinami Novaja Gazeta, podpísalo od ich zatknutia viac ako 16-tisíc ľudí. List argumentoval, že hra nesie jasný protiteroristický odkaz.

Viac k témam: Terorizmus, Väzenie
Zdroj: SITA.sk – Ruskú súd odsúdil divadelnú režisérku Berkovičovú a scenáristku Petrijčukovú na šesť rokov väzenia, ich hra „Finist, jasný sokol“ vraj ospravedlňuje terorizmus © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií