fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ruský útok na stanicu v Kramatorsku bol vojnovým zločinom, zomrelo vtedy 50 ľudí utekajúcich pred vojnou

Vyhlásila to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.2.2023 (SITA.sk) – Ruský úder raketou s kazetovou muníciou na ľuďmi zaplnenú železničnú stanicu v meste Kramatorsk na východe Ukrajiny v apríli minulého roka bol podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch „porušením vojnového práva a bol očividne vojnovým zločinom“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Pri útoku zomrelo viac ako 50 ľudí vrátane piatich detí. Na stanici sa podľa ukrajinských predstaviteľov zdržiavali civilisti, ktorí utekali pred vojnou. Informuje o tom portál cnn.com.

Podľa správy Human Rights Watch v čase explózie balistickej rakety vybavenej kazetovou muníciou na stanici čakali stovky civilistov. Po stanici a okolí sa rozletelo približne 15 800 smrtiacich kovových úlomkov, čo „zabilo a zranilo množstvo ľudí“, konštatuje správa. V dňoch pred útokom pritom cez stanicu prešli tisíce ľudí z východného Donbasu v rámci evakuácie, na ktorú nabádali a pomáhali pri nej miestne úrady.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

„Ruskí velitelia zodpovední za prikázanie útoku, pri ktorom použili vo svojej podstate nerozlišujúcu zbraň, na dobre známe evakuačné centrum, by mali byť vyšetrovaní a niesť zodpovednosť,“ dodáva Human Rights Watch.

Prečítajte si tiež:
Putin sa prekvapujúco ospravedlnil Izraelu za Lavrovove výroky o židovskej krvi Hitlera

Viac k témam: Kramatorsk, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia, Vojnový zločin
Zdroj: SITA.sk – Ruský útok na stanicu v Kramatorsku bol vojnovým zločinom, zomrelo vtedy 50 ľudí utekajúcich pred vojnou © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií