fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rybaniča v kauze nazerania do účtu Kaliňáka oslobodili, skutok nie je trestným činom

Skutok tak, ako bol vymedzený v obžalobe, nie je podľa sudkyne trestným činom.

Máte tip? napíšte nám mailom

29.11.2022 (Webnoviny.sk) – Okresný súd Bratislava V oslobodil bývalého poslaneckého asistenta Filipa Rybaniča v kauze neoprávneného nazerania do účtu exministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Ako uviedla samosudkyňa Iveta Willantová, dôvodom je, že skutok, tak ako bol vymedzený v obžalobe, nie je trestným činom. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor si ponechal zákonnú lehotu na podanie odvolania.

Odsudzujúci rozsudok z roku 2020

Naposledy v tomto prípade už právoplatne odsúdený Filip Rybanič opätovne uspel s dovolaním na Najvyššom súde SR.

Dovolací súd konkrétne v marci tohto roku zrušil odsudzujúci rozsudok Krajského súdu v Bratislave z roku 2020 pre naplnenie dovolacích dôvodov, konkrétne pre porušenie práva na obhajobu, ako aj pre nesprávne právne posúdenie zisteného skutku.

Vec následne vrátil Krajskému súdu v Bratislave, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Z Krajského súdu sa následne prípad vrátil späť na okresný.

Tri roky väzenia s odkladom na jeden rok

Bývalý asistent exposlanca Jozefa Rajtára (SaS) Filip Rybanič dostal v septembri 2020 v kauze nazerania do účtu exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) opätovne podmienečný trest.

Rozhodol o tom Krajský súd v Bratislave (KS BA) s tým, že Rybaničovi uložil trest tri roky väzenia s odkladom na jeden rok. Zároveň mal Rybanič napísať vlastnú analýzu slovenskej legislatívy týkajúcej sa bankového tajomstva a odovzdať ju probačnému a mediačnému úradníkovi.

Prečítajte si tiež:
Marian Kočner je v kauze motákov nevinný, skutok nie je trestným činom (foto)

Dostal tiež zákaz na dobu troch rokov vykonávať zamestnanie, s ktorým je spojené dodržiavanie bankového tajomstva. Pôvodný verdikt KS BA z roku 2019 zrušil po dovolaní obžalovaného v januári 2020 Najvyšší súd SR (NS SR).

Verdikt krajského súdu z roku 2020 bol identický s tým, ktorý bol v prípade Rybaniča vyrieknutý v roku 2019. Dôvod, pre ktorý odsúdený uspel s dovolaním na NS SR bol ten, že krajský súd oproti odsudzujúcemu verdiktu Okresného súdu Bratislava V z roku 2018 pozmenil skutkovú vetu.

Ospravedlnenie sa Kaliňákovi

Rybanič čelil obžalobe pre ohrozenie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Podľa obžaloby si nezákonne pozrel v banke účty vtedajšieho ministra vnútra Kaliňáka. Podľa prokuratúry sa tým dopustil spomenutého skutku, a to závažnejším spôsobom. Závažnejším spôsobom konania sa v tomto prípade rozumie „porušenie dôležitej povinnosti vyplývajúcej z páchateľovho zamestnania, postavenia alebo funkcie, alebo uloženej mu podľa zákona“.

Okresný súd Bratislava V Rybaniča v tomto prípade v roku 2018 uznal za vinného a uložil mu trest tri roky väzenia s podmienečným odkladom na päť rokov. Krajský súd to v rámci verdiktu z júna 2019 považoval za priveľmi prísne, preto dobu odkladu skrátil na jeden rok.

Prečítajte si tiež:
V stanovom mestečku v Kútoch je 145 migrantov, v iných častiach Slovenska k ich masovému sústredeniu nedochádza (foto+video)

Okresný súd mu tiež prikázal ospravedlniť sa Kaliňákovi. Krajský súd to však nepovažoval za potrebné, namiesto toho mu prikázal napísať úvahu o zmysle bankového tajomstva a odovzdať ju probačnému úradníkovi.

Kritizovaný postup polície

Rybanič predtým pracoval ako zamestnanec banky. Po jeho obvinení v roku 2016 vtedajšia opozícia kritizovala, že v tomto prípade polícia konala veľmi rýchlo, na rozdiel od iných prípadov, v ktorých sú podozriví predstavitelia vládnej moci. Postup polície v tomto prípade kritizoval aj Krajský súd v Bratislave.

Podľa odôvodnenia verdiktu v odvolacom konaní totiž policajti v čase, keď mal v prípade ešte pozíciu svedka, jednali s Filipom Rybaničom ako s obvineným.

Takisto ho napríklad bezdôvodne vypočúvali v nočných hodinách. Aj keď podľa krajského súdu boli dôkazy získané z takéhoto výsluchu nezákonné, dôkazy získané zákonne, napríklad z telefónu alebo Rybaničovho auta, postačovali na konštatovanie viny.

Viac k témam: Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Rybaniča v kauze nazerania do účtu Kaliňáka oslobodili, skutok nie je trestným činom © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií