fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako sa zabávala smotánka na plese na počiatku 20. storočia?

Máte tip? napíšte nám mailom

Plesová sezóna sa nám pomaly blíži a mnoho ľudí začne postupne vyberať spoločenské šaty a obleky zo šatníka. Spoločenská udalosť, ktorá je už skôr tradíciou, prekonala a prežila naozaj dlhé roky, a tak sa skúsime pozrieť na minulosť plesov.

Zabávala sa smotánka aj v minulosti ako dnes? Napríklad ako na Plese v opere?

Ako taký ples vlastne prebiehal? Aj napriek tomu, že plesy sa dnes prakticky môžu usporiadať počas celého roka a naozaj hocikde, prevažná časť plesov sa od najstarších časov odohrávala v uzavretých sálach. A to hlavne počas plesovej sezóny. Tá podľa nepísaného pravidla trvala od polovice septembra do konca apríla, pričom najviac bálov sa konalo v januári a vo februári ako dnes.

Spomenuté načasovanie malo praktický význam. Jednalo sa o „okno“ medzi adventom a štyridsaťdenným pôstom pred Veľkou nocou. Zatiaľ, čo jar bola vyhradená svadbám, leto cestovaním a jeseň poľovníctvom, zima sa ukázala ako ideálna doba, kedy sa šľachta schádzala do miest a mohla sa vo vyhriatych sálach venovať večierkom a plesom.

Od polovice 19. storočia tvorili plesy dôležitú súčasť spoločenského života bežných mešťanov. Večierky pre pozvaných obvykle sponzorovali veľké a rešpektované osobnosti mesta. Priebeh akcie sa potom riadil prísnymi pravidlami a etiketou. Napríklad každé dievča malo k dispozícií dekoratívnu kartičku, na ktorej sa do poradníku zapisovali jej partneri na jednotlivé tance. Samozrejme, kým mohli požiadať o zápis, museli byť mladej dáme – a jej dospelému sprievodu – oficiálne predstavení. Podobne aj orchester hral skladby v dopredu určenom poradí. Po úvodnom tanci sa pravidelne striedali rýchle a pomalšie skladby.

Prečítajte si tiež:
Ľudský Ken, Rodrigo Alves, spravil životnú chybu, keď sa rozhodol pre plastiky! Pred zákrokmi bol z neho fešák, ktorého by brala každá

index

h-m-_bal_costume_june_6_1845_from_npg_zmensena

Zdroj: 100+1
Obrázky – 1., 2., 3.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií