fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Filipínach musí každý absolvent zasadiť 10 stromčekov. Na jednu generáciu vychádza až 525 miliónov nových stromov

Máte tip? napíšte nám mailom

Vedeli by ste si predstaviť, že by ste skončili základnú, strednú alebo vysokú školu a na rad by prišlo sadenie stromčekov? Na Filipínach bežná vec. Predpokladá sa, že jedna generácia vysadí až 525 miliónov nových stromov.

Zdá sa, že mladí ľudia si čoraz viac uvedomujú dôležitosť záchrany našej planéty pre budúce generácie. Filipínsky kongres schválil zákon, ktorý vyžaduje, aby každý študent na Filipínach vysadil 10 stromčekov. Zákon sa vzťahuje na každého absolventa základnej, strednej i vysokej školy. S návrhom prišiel člen kongresu Gary Alejano. Už na prvý pohľad sa zdá, že nepôjde o zlý nápad. „Hlavným cieľom tohto zákona je podporovať generačnú zodpovednosť a ochranu životného prostredia,” tvrdí Alejano.

„Väčšina ľudí o tom, čo by sme mohli urobiť pre našu planétu, iba rozpráva. Nevidím dôvod, prečo by sme nemohli začať konať,” komentoval tento návrh člen kongresu.

View this post on Instagram

[LEGIS UPDATES] House Joint Resolution 18 or "Joint Resolution Authorizing the Increase in Base Pay of Military and Uniformed Personnel in Government and for Other Purposes" was approved by the House Committee on Appropriations this morning. HJ Res. 18 will now move to 2nd Reading for period of debate and amendments. The Committee also approved the substitute bills for the following measures filed by Rep. Alejano: HB 5188 – An Act Providing for Rural Employment Assistance Program and Appropriating Funds Therefor HB 1123 – An Act Regulating the Practice of Criminology Profession in the Philippines and Appropriating Funds Therefor, Repealing for the Purpose RA 6506 Read HB 5188 (http://www.congress.gov.ph/legisdocs/basic_17/HB05188.pdf) and HB 1123 (http://www.congress.gov.ph/legisdocs/basic_17/HB01123.pdf)

A post shared by Gary Alejano (@garyalejano) on

Vysadí sa približne 175 miliónov nových stromov

Alejano sa domnieva, že aj keď len 10 % všetkých vysadených stromov prežije, teda nevyschne alebo sa nijako inak nepoškodí (najmä pod vplyvom nečakaných živelných pohrôm, čoho dôsledkom sú buď masívne záplavy, alebo extrémne sucho), v priebehu jednej generácie by už v krajine mohlo rásť až 525 miliónov nových stromov.

Zdroj: boredpanda.com

V skutočnosti to nie je jediná iniciatíva, ktorú majú na svedomí mladí ľudia. Vedenie školy v Indii ponúklo svojim študentom možnosť zaplatiť školné tým, že budú zbierať odpadky a recyklovať plastový odpad, ktorý je voľne pohodený po uliciach mesta. Inšpirovali i ostatné krajiny a ľudí.

Navyše študenti mohli dokončiť školu bez toho, aby sa obávali, že ich vyhodia kvôli nezaplatenej splátke. Zbieraním a recyklovaním plastového odpadu si mohli taktiež slušne privyrobiť, čím sa výrazne znížila nútená detská práca v Indii.

Zdroj: boredpanda.com

Filipíny, India, Slovensko: iniciatívnosť je všade

Príkladom môže byť aj Jadav Payeng, muž žijúci na indickom ostrove Majuli, ktorý už 40 rokov neúnavne pracuje na tom, aby v krajine vyrástol hustý les. Ten sa mal stať domovom pre všetky voľne žijúce zvieratá. Dnes ho navštevujú tigre, nosorožce a stádo s viac ako 100 slonmi. Jadav každý deň zasadí okolo 550 hektárov lesa – čo je plocha väčšia ako Central Park v New Yorku, ktorý má 340 hektárov. Viac si prečítate tu.

Nielen Filipíny a India sú krajiny, ktoré potrebujú v tejto oblasti pomoc. Nebolo to tak dávno, čo sa stretli viacerí dobrovoľníci z okolitých obcí a organizácie z Malej Frankovej za účelom vysadiť tisíce stromčekov na Spišskej Magure. Marketingová manažérka strediska v Bachledovej doline Martina Múdra predpokladala, že počas akcie spolu vysadia viac ako 5000 stromčekov a vyčistia čo najväčšiu časť lesa od odpadkov.”

Každá iniciatíva sa v tomto prípade počíta, keďže život našej planéty je ohrozený. Svet sa môže inšpirovať aj ďalším skvelým počinom v Indii, kde vysadili 66 miliónov stromov za 12 hodín. Dosiahli tak svetový rekord. Ktorá krajina sa ho pokúsi zlomiť?

Zdroj: boredpanda.com, instagram.com/Gary Alejano

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií