Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zatiaľ čo jedni odhadzujú plasty, druhí sadia stromy. India vysadila 66 miliónov stromov za 12 hodín, zlomila tým svetový rekord!

Planéta Zem trpí a my trpíme spolu s ňou. Plasty ničia okolie okolo nás, no majú i celosvetový rozmer. Ich vplyv je ničivý nielen pre človeka, ale aj pre zvieratá.

Nebolo to tak dávno, čo sme poukázali na kampaň, ktorá sa v kontexte dneška javila ako radikálna. Vedci varujú, že v roku 2050 bude v morí viac plastov ako rýb. Na plagátoch sa nachádzali morské živočíchy, tulene a korytnačky v realistickej podobe znázorňujúce, čo sa im stane, ak sa dostanú do kontaktu s plastami. Heslo znelo: „Plast, ktorý použijeme len raz, ničí oceány navždy.”

Preto odporúčame zvážiť, čo skončí vo vašom nákupnom košíku. Pozor by ste si mali dávať na takéto absurdnosti.

Koniec ničeniu planéty bezohľadným používaním plastov, masívnym výrubom lesov a znečisťovaním riek, morí a oceánov. Ničenie životného prostredia je už notoricky známe, a to nielen z médií, stačí sa pozrieť von oknom alebo okolo seba. Našťastie sa nájdu aj takí, ktorí majú túžbu zmeniť toto negatívne na inšpiratívne.

Bojovať proti zmene klímy sa dá rôzne. Dokazuje to Greta, ktorá každý piatok ide miesto školy štrajkovať a najnovšie už aj India. Ľudia sa tu rozhodli vysádzať stromy. Odvolávajú sa na to, že čím viac stromov, tým viac čistého vzduchu. Vedeli ste, že hladina ozónu v Číne dosahuje rekordné hodnoty? O ozóne je známe, že poškodzuje pľúca.

Zatiaľ čo iní bojujú s plastami, India vysádza stromy

V júli 2016  v Indii vysadili približne 50 miliónov malých stromčekov v jeden deň, píše National Geographic. Pracovalo na tom približne 800-tisíc dobrovoľníkov z indického štátu Uttarpradéš, ktorým sa za 24 hodín podarilo pozdĺž ciest, železníc a verejných pozemkov vysadiť až 80 rôznych druhov stromov.

Zdroj: upsocl.com

O rok na to v roku 2017 približne 1,5 milióna dobrovoľníkov vysadilo pozdĺž rieky Narmada v štáte Madhya Pradesh viac ako 66 miliónov stromov za necelých 12 hodín. Podarilo sa im dosiahnuť nový svetový rekord, dostali sa tak do Guinnessovej knihy rekordov.

The Independent napísali, že Shivraj Singh Chouhan, ktorý stojí na čele štátu, považuje toto úsilie za mimoriadny počin. Zároveň očakáva, že stromy zlepšia kvalitu ovzdušia v Indii. Je o nich známe, že izolujú oxid uhličitý zo vzduchu, čím znižujú množstvo skleníkových plynov v atmosfére.

Číslo nie je ani zďaleka konečné

Chcú zalesniť 100 miliónov hektárov. Krajina sa zapojila k vyhláseniu newyorskej deklarácie s cieľom znížiť odlesňovanie do roku 2020 na polovicu a nadobro s ním skončiť do roku 2030.  Cieľom vyhlásenia je tiež obnoviť minimálne 350 miliónov hektárov degradovanej pôdy. Veríme, že už čoskoro vás budeme o tom informovať.

Ostatné krajiny taktiež nelenia. Alarmujúcu situáciu si uvedomujú i africké krajiny, ktoré sa rozhodli spojiť sily a vyprahnutý kontinent chcú postupne premeniť na zeleň. Dvadsať štátov preto vysádza takzvaný Veľký zelený múr, ktorý sa tiahne naprieč Afrikou v oblasti južnej časti Sahary nazývanej ako Sahel. Viac si prečítate tu.

Zdroj: news.nationalgeographic.com, independent.co.uk, upsocl.com, instagram.com/WHAKAMUA

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií