fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Salvádorské väzenia: Koronavírus tam je ako “časovaná bomba“

Latinská Amerika má najviac preplnené väznice na svete. Niekoľko desiatok väzňov je uväznených v maličkých celách. Vo väzniciach nie je žiadna možnosť sociálneho dištancovania a zlé sociálne vybavenie znamená, že akékoľvek prepuknutie koronavírusu by sa rozšírilo enormnou rýchlosťou.

Máte tip? napíšte nám mailom

OSN vyzvala vlády, aby urobili viac pre ochranu väzňov, a navrhla dočasne prepustiť tých najzraniteľnejších na uľahčenie preplnenia.

Čile, Kolumbia a Nikaragua oznámili, že presunú tisíce väzňov do domáceho väzenia, pričom uprednostnia starších, tehotné ženy a osoby v podmienkach. Brazília už začala s presťahovaním väzňov nad 60 rokov do domáceho väzenia a Peru tvrdí, že plánuje dať zraniteľným amnestiu.

Väzenia praskajú vo švíkoch

Salvádor sa už desaťročia potýka s násilím gangov a jeho väzenia praskajú vo švíkoch.

Rovnako ako jedna z najväčších väzenských populácií na obyvateľa má Salvádor jednu z najvyššej miery vrážd na obyvateľa na svete.

Táto miera však klesla z výšky 17,6 vrážd za deň v roku 2015 na priemerne 3,6 vraždy za deň v októbri 2019 a opäť na 2,1 v marci 2020.

Prezident Nayib Bukele

Prezident Nayib Bukele, ktorý nastúpil do úradu v júni 2019, si na tento pokles nárokuje veľkú časť.

Jeho politika nulovej tolerancie voči násiliu gangov sa vzťahuje aj na väzenia v krajine s väznenými členmi gangov, ktoré nepovoľujú vstup žiadnym návštevníkom ani telefonáty a obmedzuje im pohyb. 24/7 musia byť len v celách. Ak je situácia vo väzení aj mimo neho pokojná, normálne hodiny a práva na návštevu sa obnovia.

Prečítajte si tiež:
Neviete zaspať? Týchto 6 polôh vám pomôže s týmto problémom. Teraz zaspíte ako bábätko

Predtým, ako sa prezident Bukele dostal k moci, program s názvom „Yo cambio“ (Vymieňam) ponúkol väzňom príležitosť naučiť sa zručnosti, aby sa zvýšila ich zamestnateľnosť.

Vzhľadom na vážny problém gangov v Salvádore a na skutočnosť, že až 80 % útokov spáchaných zvonka sa považuje za usporiadaných za mrežami, mnohí sa obávajú, že prepustenie väzňov ešte viac zvýši násilie gangov.

Väzenskí strážcovia bežne nosia kukly

 

Väzenskí strážcovia bežne nosia kukly, aby chránili svoju totožnosť, takže oni a ich rodiny nebudú cieľom gangov po prípadnom prepustení väzňov.

Avšak väzenia s hromadným preplnením sa môžu tiež stať horúcimi miestami pre infekcie koronavírusu.

Ochorenia dýchacích ciest už majú vo väzniciach v krajine vyšší výskyt. Podľa Pan American Journal of Public Health Study je miera infekcie tuberkulózy vo väzení Salvádor viac ako 50-krát väčšia ako u bežnej populácie.

Salvádorské väzenia a koronavírus

Vzhľadom na to, že koronavírus a tuberkulóza sa šíria podobným spôsobom, orgány sa snažia pripraviť na to, čo infektológ Jorge Panameño nazval „časovaná bomba“, ktorá čaká na výbuch.

Prečítajte si tiež:
Skvelá Lady Zika vám v novom videu po svojom vysvetlí, ako sa prestať hanbiť!

Prezident Bukele robí niektoré zmeny v salvádorskom väzenskom systéme. 26. decembra – pred rozšírením koronavírusu do Salvádoru – oznámil, že väzenie Chalatenango sa zmení na univerzitu. 600 väzňov bolo premiestnených a prezident na Twitteri napísal – bez ďalších podrobností – že zvyšných 730 bude v nasledujúcich dňoch vysťahovaných.

Ale zatiaľ čo prezident Bukele rýchlo nariadil celonárodné uzamknutie a zákaz vychádzania s cieľom obmedziť šírenie vírusu, nebola zverejnená žiadna oficiálna politika prepustenia väzňov.

Salvádorské väzenia majú kapacitu 18 051, ale v súčasnosti je v systéme viac ako 38 000 väzňov.

Extrémne teplo, nehygienické podmienky a tuberkulóza si vyžiadali životy mnohých väzňov ešte pred koronavírusom.

Pandémia koronavírusu preto predstavuje pre prezidenta Bukele veľký problém.

Aby sa prezident pripravil na možný koronavírus vo väzení, už musel zrušiť niektoré z mimoriadnych opatrení, ktoré uložil na lepšiu kontrolu väzňov.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií