fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Výstava Samaritáni z Markowej potrvá do 16. júna!

Máte tip? napíšte nám mailom

Smutná téma holokaustu, systematického vyvražďovania židovského obyvateľstva nacistami v rokoch 1933 – 1945, v nás bude rezonovať asi veľmi, veľmi dlho. Z toho sa normálny človek asi nikdy úplne nespamätá,

zvlášť po osobnej návšteve niektorého z mnohých koncentračných táborov, ako napríklad poľský Osvienčim, Treblinka alebo slovenské tábory v Seredi, Novákoch, Vyhniach a inde.

Včera bola otvorená výstava Samaritáni z Markowej v Univerzitnej knižnici Bratislava, ktorá dokumentuje tragické príbehy rodín z poľskej obce Markowa v období holokaustu.

Je to autentické svedectvo rodiny Ulmovcov a ďalších z obdobia druhej svetovej vojny, ktoré Nemci zavraždili za ukrývanie Židov.

Zdroj: pixabay.com/RonPorter

Expozícia na 20 paneloch približuje obdobie hrôz fašizmu v obci Markowa na juhovýchodnom Poľsku neďaleko slovenských hraníc. Okrem rodinných a ďalších fotografií sú tam rôzne písomné dokumenty, medzi nimi napríklad nemecké oznámenie v poľštine so zoznamom odsúdených na smrť za porušenie okupačného práva poskytnutím pomoci Židom. Návštevník sa dozvie o období strachu v rokoch 1942 až 1944, keď príslušníci nemeckého žandárstva okrem Židov vraždili aj domácich Poliakov. Napriek tejto krutosti a prísnemu zákazu stále boli odvážlivci ukrývajúci Židov. V Markowej sa podarilo zachrániť 21 Židov.

Prečítajte si tiež:
Túžite po šťastí? Inšpiráciu hľadajte v týchto 5 knihách o osobnom rozvoji!

Medzi dokumentmi je udelenie vyznamenania Wiktorii a Jozefovi Ulmovcom Spravodlivý medzi národmi (1995), pamätník Ulmovcom odhalený v roku 2004 na 60. výročie spáchanému zločinu zavraždenia niekoľkých rodín. Tiež fotografia, ako pápež František vo Vatikáne posvätil (13.11.2013) základný kameň Múzea rodiny Ulmovcov, ktoré bolo slávnostne otvorené 14. marca 2016. Oficiálne sa volá Múzeum Poliakov zachraňujúcich Židov – Múzeum rodiny Ulmovcov v Markowej.

Ulmovci – jedna z rodín, ktorá zachraňovala Židov. Zdroj: humanisti.sk

 

“Naše múzeum patrí k najmodernejším. Je scénograficky dobre riešené s využitím nových technológií. Prezentuje ťaživé obdobie minulosti. V ňom je aj dom Ulmovcov v mierke 1:1 s množstvom zachovaných osobných vecí rodiny. Je až neuveriteľné, ako v ňom mohli žiť rodičia so šiestimi deťmi a ešte osem ukrytých Židov. Po ich udaní boli (24.3.1944) všetci zavraždení, aj tehotná Wiktoria,” na utorkovej besede k výstave konštatovala riaditeľka múzea Anna Stróż.

Podľa nej múzeum predstavujú aj ako vzdelávaciu inštitúciu. Bývajú v ňom aj koncerty a majú viacero projektov. Medzi nimi i v spolupráci s väzňami, aby boli lepšie pripravení pre návrat do normálneho života.

Na výstave sa podieľa Poľský inštitút v Bratislave s múzeom v Markowej a potrvá do 16. júna.

Prečítajte si tiež:
10 faktov o Angeline Jolie: Má slovenské korene a jej dcéra chce byť mužom

Zdroj: TASR

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií