fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Samit EÚ a Spojených štátov by sa mohol uskutočniť na jeseň, termín sa zhoduje s transatlantickou dohodou o cle

Brusel a Washington úzko spolupracujú od februára minulého roka, keď Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu.

Máte tip? napíšte nám mailom

6.4.2023 (SITA.sk) – Na október je predbežne naplánované stretnutie na vysokej úrovni medzi americkým prezidentom Joeom Bidenom, predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen. Informuje o tom portál Politico s odvolaním sa na dvoch predstaviteľov Európskej únie (EÚ).

Samit medzi EÚ a Spojenými štátmi

Zatiaľ posledný oficiálny samit medzi EÚ a Spojenými štátmi sa uskutočnil v júni 2021, no Biden sa medzičasom, v marci 2022 zúčastnil na stretnutí lídrov Únie.

Brusel a Washington úzko spolupracujú od februára minulého roka, keď Rusko spustilo plnohodnotnú inváziu na Ukrajinu, a zdá sa, že transatlantické vzťahy sa po búrlivých rokoch vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vrátili do normálu.

Obe strany sa tiež snažia preklenúť nezhody v súvislosti s americkým zákonom o znížení inflácie, ktorý predpokladá miliardové dotácie na zelené technológie pre severoamerické podniky.

Dosiahnutie transatlantickej dohody

Októbrový termín sa podľa Politica zhoduje s termínom na dosiahnutie transatlantickej dohody v dlhodobom spore v súvislosti s oceľou a hliníkom, ktorý vyplynul z Trumpovho zavedenia ciel na európsky dovoz v roku 2018. Ak sa totiž dovtedy nepodarí dosiahnuť dohodu, mohli by obe strany vzájomne opätovne uvaliť obchodné clá v hodnote miliárd dolárov.

Prečítajte si tiež:
Biden sa stretol s korunným princom, snažili sa obnoviť dôležité diplomatické vzťahy

Tento dátum by mal pritom vplyv aj na ďalší samit na vysokej úrovni, keďže Európska komisia trvá na tom, že ďalší samit Čína – EÚ, ktorý bol predtým naplánovaný na jún, sa nemôže konať pred ďalším samitom USA – EÚ.

Hovorca Európskej rady sa k termínu samitu odmietol vyjadriť a hovorca rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť uviedol, že v súčasnosti nemá nič, „čo by mohol potvrdiť alebo oznámiť“.

Viac k témam: Americký prezident, Clo, Predseda Európskej rady, Predsedníčka Európskej komisie (EK), rusko-ukrajinský konflikt, samit
Zdroj: SITA.sk – Samit EÚ a Spojených štátov by sa mohol uskutočniť na jeseň, termín sa zhoduje s transatlantickou dohodou o cle © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií