Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati

Hnutie navrhuje aj napriek letnému obdobiu urýchlene rozprúdiť diskusiu pri hľadaní riešení pred tvorbou samosprávnych rozpočtov na roky 2023 až 2026.

10.7.2023 (SITA.sk) – Samosprávam bude pre výpadok dane z príjmov fyzických osôb a nedostatočné kompenzačné opatrenia chýbať v rokoch 2022 až 2025 celkovo 1,5 miliardy eur. Upozorňuje na to Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), podľa ktorého sú potrebné prehľadné dáta a plán pomoci.

Hrozivé čísla

Ako uviedla hovorkyňa KDH Lenka Halamová, vlani hospodárili obce a kraje so schodkom 420 miliónov eur. Tento rok to bude podľa odhadu ministerstva financií 384 miliónov eur a zhruba okolo tejto sumy sa bude pohybovať deficit aj v nasledujúcom období. V rokoch 2022 až 2025 to má byť celkovo 1,5 miliardy eur.

„To je hrozivé číslo, hlavne ak si uvedomíme, že samosprávy nemajú peniaze na to, aby sa s týmto problémom vyrovnali. Hoci si na čas môžu pomôcť míňaním rezervných fondov či zadlžovaním v bankách, dlhodobo to nemôžu vydržať,“ vysvetlil ekonomický expert KDH a dvojka kandidátky Jozef Hajko.

Nedostatočné kompenzácie

Tento i budúci rok dostávajú samosprávy čiastočné kompenzácie, ktoré získa štát z výberu dane z právnických osôb. Mimoriadny transfer predstavuje v tomto roku 326 miliónov eur, o podobnej sume uvažuje ministerstvo financií aj budúci rok.

„To je však nedostatočné, hlavne ak si uvedomíme, že vyhliadky na výber dane z príjmov fyzických osôb, od ktorých sú samosprávy bytostne závislé, sú stále horšie,“ upozornil Ivan Bošňák s tým, že podľa júnovej prognózy Výboru pre daňové prognózy ministerstva financií budú mať kraje a obce tento rok o 212 miliónov eur menej, ako to bolo v schválenom rozpočte na tento rok.

„Budúci rok budú čísla ešte nepriaznivejšie,“ dodal kandidát KDH na poslanca NR SR.

Navrhujú diskusiu

KDH podľa Hajka navrhuje jasnú, transparentnú a verejnej kontrole podliehajúcu komunikáciu zo strany vlády k vyhliadkam výšky ich príjmov od štátu.

„Rovnako treba venovať okamžitú pozornosť hľadaniu náhradných zdrojov ich financovania pri výpadkoch transferov dane z príjmu fyzických osôb a samostatne zárobkovo činných osôb,“ doplnil Hajko.

Podľa kresťanských demokratov nesmie súčasná vláda bremeno vyrovnania sa s deficitmi samospráv odsúvať na ďalšiu vládu po parlamentných voľbách. Hnutie napriek letnému obdobiu navrhuje urýchlene rozprúdiť diskusiu predstaviteľov samospráv, ministerstva financií, analytických jednotiek štátu a prípadne aj nezávislých analytikov pri hľadaní riešení pred tvorbou samosprávnych rozpočtov na roky 2023 až 2026.

Viac k témam: Rozpočet, Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – Samosprávam bude v nasledujúcich dvoch rokoch chýbať viac ako miliarda eur, varujú kresťanskí demokrati © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií