Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Samosprávy dokážu čerpať eurofondy lepšie ako štát, SK8 chce žiadať čo najviac peňazí a partnerstvo s novou vládou

Partnerstvom s vládou by sa malo predísť prijímaniu zákonov, ktoré by mali negatívny dopad na samosprávy.

26.10.2023 (SITA.sk) – Združenie samosprávnych krajov SK8 bude od novej vlády žiadať, aby čo najviac peňazí z eurofondov išlo na samosprávne kraje, mestá a obce. Tie by sa podľa predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslava Bašku mali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia rozhodnúť, kam tieto peniaze konkrétne pôjdu.

Efektívne čerpanie zdrojov

Počas štvrtkového rokovania SK8 v Krakovanoch pri Piešťanoch povedal, že už v budúcom roku by malo ísť o stovky miliónov eur.

Tie strany, ktoré tvoria vládnu koalíciu, s presunom týchto prostriedkov na nižšie úrovne riadenia krajiny súhlasia. Rok 2024 bude na to, aby sme získali viac finančných prostriedkov z eurofondov v tomto programovacom období, ja pevne verím, že samosprávy dokážu lepšie čerpať tieto prostriedky ako štát a dobre a efektívne ich umiestniť v regiónoch,“ povedal Baška, ktorý je aj poslancom Národnej rady SR za Smer-SD.

Partneri vlády

Samosprávne kraje chcú byť podľa Bašku partnerom vlády, čo by sa malo dostať aj do jej programového vyhlásenia. Predchádzať by sa tak malo situáciám z nedávnej minulosti, kedy boli prijímané v parlamente zákony, ktoré mali negatívny dopad na rozpočty samospráv.

Chceme mať určité právo veta, keď sa budú prijímať nové zákony, nová legislatíva v parlamente, ktorá bude mať dopad na samosprávy, aby sme boli pri tom, aby sme si to mohli odkomunikovať,“ dodal župan Baška.

Viac k témam: Eurofondy, Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), Samosprávy
Zdroj: SITA.sk – Samosprávy dokážu čerpať eurofondy lepšie ako štát, SK8 chce žiadať čo najviac peňazí a partnerstvo s novou vládou © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií