fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Počet ľudí, ktorí sa rozhodnú pre samovraždu sa denne zvyšuje. Čo ich najčastejšie vedie k tomu, aby ukončili svoj život?

Máte tip? napíšte nám mailom

Samovražda je azda poslednou z možností, ku ktorej sa zúfalý človek odhodlá. Čo sú ale najčastejšie dôvody, ktoré ho nútia ukončiť svoj život?

Denne si čoraz viac ľudí, nezávisle od ich postavenia, veku, pohlavia či majetku, uchyľujú k ukončeniu svojho života. Aj keď ich trápenie sa po samovražde skončí, pozostalým ale nedá spávať jediná otázka – prečo? Najbližším totiž bude stále vŕtať v hlave, prečo sa im dotyčný či dotyčná nezverili so svojim trápením, či bolesťou, prečo ich nepožiadali o pomoc. Tieto otázky však už ostanú nezodpovedané, ak sa pokus o samovraždu podarí. Rovnaké otázky však dostávajú aj tí, ktorí sa o pokúsili siahnuť si na život, no ich pokus úspešný nebol. Najčastejšou odpoveďou je, že samovrahovia nechcú zomrieť, len nevládzu ďalej žiť. Čo ich natoľko trápi nedokážu vyriešiť a vyliečiť a tak nepoznajú inú alternatívu. Čo trápi samovrahov najčastejšie?

Depresia

Najčastejšou príčinou samovraždy je depresia. Pri nej jedinec zažíva pocit, že situácia je totálne beznádejná a neexistuje z nej cesta von. Samotná existencia sa stáva natoľko neznesiteľnou a bolestivou, že už ju človek nezvláda znášať. Do mysle im neustále prichádza myšlienka, že všetkým by bolo bez nich lepšie, aj keď sa to nezakladá na realite. Myslenie je pri tomto stave úplne pochmúrne, čo však človek nedokáže ovplyvniť. Aj keď ide o psychické ochorenie, bolesť, ktorú pacient zažíva je nielen psychická ale i fyzická, častokrát však o nej nevedia ani najbližší. Treba si však pamätať, že depresiu možno liečiť a zvíťaziť nad ňou.

Prečítajte si tiež:
Postaraj sa o svoje zdravie aj financie. Toto sú tri jedinečné aplikácie, ktoré ti zjednodušia život

Impulzívnosť

Ľudia sú impulzívni najmä pod vplyvom alkoholu či iných omamných látok. Keď ale vytriezvejú, opäť sa upokoja a pochopia, že si v skutočnosti ublížiť ani nechceli. Pokiaľ je ale človek závislý, nemožno predpovedať, či sa jeho konanie nebude opakovať a vtedy je dôležité sústrediť sa na liečbu.

Psychoticizmus

Psychoticizmus sa prejavuje napríklad tým, že človek počuje hlasy, ktoré ho nahovárajú, aby konal zlo. Vtedy to človek nedokáže potláčať a je tak hrozbou nielen sám pre seba ale i pre svoje okolie. Toto psychické ochorenie sa môže prejaviť z nenazdajky u kohokoľvek, no dá sa liečiť podobne ako depresia.

Filozofické dôvody

Nemáme na mysli prípady, kedy je jedinec v nejakej sekte, kvôli ktorej si neváha siahnuť na život. K samovražde sa z filozofických dôvodov uchyľujú i nevyliečiteľne chorí pacienti, ktorí vedia, že už im mnoho času neostáva. Človek má dojem, že týmto konaním opäť získa aspoň na chvíľu kontrolu nad vlastným životom.

Volanie o pomoc

Niektorí ľudia sú zúfalí a nevedia svoje emócie prejaviť a zdôveriť sa s nimi svojim najbližším. Vtedy nejde ani tak o túžbu umrieť než o akési volanie o pomoc. Jedinec vtedy volí metódy, o ktorých je presvedčený, že aj keď mu ublížia, nezabijú ho.

Prečítajte si tiež:
Ide príkladom: Kate Middleton sa na prestížnom oceňovaní objavila v tých istých šatách

Experimentovanie

Predovšetkým mladí ľudia radi experimentujú s alkoholom a drogami, nejde však o žiadnu novinku a tak sa stále vymýšľajú nové a nové experimenty. Medzi ne patrí napríklad priškrtenie alebo inak povedané dočasná kyslíková deprivácia. Stačí však chvíľka a život môže vyhasnúť…

 

 

Zdroj: PsychologyToday

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií