fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Skvelé správy zo sveta: San Francisco zakázalo predaj plastových fliaš, pokuty za nerešpektovanie siahajú do výšky tisíc dolárov

Máte tip? napíšte nám mailom

Ešte v roku 2014 mesto zakázalo predaj plastových tašiek a plastovej penovej výplne. V súčasnosti sa k nim pridajú i plastové fľaše.

Používame toľko plastov, že by sme nimi mohli pokojne 4-krát obtočiť planétu Zem. Okrem toho, 50 % z nich použijeme len raz. Máme na mysli jednorázové igelitové sáčky či obaly, do ktorých je zabalená väčšina potravín.

Ďalším typickým príkladom sú slamky. Hoci obmedziť ich predaj nie je vôbec jednoduché, McDonald´s to dokázal. Našiel veľmi inteligentný spôsob, ktorý spočíva v náhrade slamky za uzatvárateľný vrchnák. Aj keď sa pravidelní návštevníci McDonaldu búria a píšu petície, že si ich obľúbený nápoj takýmto spôsobom už nevedia vychutnať, spoločnosť môže byť príkladom pre celý svet. Podobne ako aj San Francisco.

https://www.instagram.com/p/BvUtoEDn4Rd/

Plasty, všade samé plasty

Dlhé roky sme považovali plasty za skvelého pomocníka, ktorý nám uľahčoval život. Bežne sme plasty používali takmer všade a hoci sa dodnes stále používajú na výrobu mnohých vecí, postupne nám kritická situácia spôsobená záplavou plastov otvára oči. Nie je deň, kedy by ste sa nedočítali o ich negatívnych dôsledkoch. Plasty sa pre nás stali dvojsečnou zbraňou. Už to nie sú iba vhodní pomocníci, ale zabijaci. Nielenže ich nadspotreba a neúmyselné odhadzovanie kade-tade ubližuje planéte, ale ovplyvňuje i moria, v ktorých tento odpad neraz končí. Práve kvôli nemu vymizli z morí tisíce druhov živočíchov a mnohým hrozí vyhnutie, niektorým dokonca už najbližšie desaťročia. Písali sme o tom pred niekoľkými dňami.

Nedávno sa tiež zistilo, že pitná voda alebo konzumácia potravín zabalených v plaste škodí. Či už voda alebo jedlo zabalené týmto spôsobom obsahuje niekoľko chemikálií, ktoré končia v ľudskom tele a narúšajú jeho prirodzené fungovanie, píše sa na upsocl.com. Berúc toto všetko na vedomie, sa San Francisco rozhodlo, že sa stane prvým mestom, ktoré nadobro skončí s predajom plastových fliaš. Nezáleží na tom, či sú fľaše naplnené vodou, minerálkou alebo sladeným nápojom. Všetko je zakázané. Mesto sa obhajuje tým, že planétu množstvo plastov ťaží a oni jej týmto chcú pomôcť ľahšie dýchať.

Za porušenie pokuty

Všetci, ktorí nebudú rešpektovať toto nariadenie a plastové fľaše budú používať aj naďalej, sa nevyhnú pokute 1000 amerických dolárov. Mesto chce týmto spôsobom ukázať i ďalším mestám cestu, ak chcú zachrániť planétu i pre ďalšie generácie. Síce ide o pomalé kroky, no vzhľadom na to, že by mal každý začať od seba, ide o veľkú vec. Všetci chceme žiť o čosi lepšom a krajšom svete. Plasty sú totiž všade, kam sa pohneme a pozrieme. Nehovoriac o tom, že už ovládli aj naše črevá.

https://www.instagram.com/p/BvhlXjsHYAT/

Prečítajte si tiež:
Len malé percento ľudí si všimne nezrovnalosti na týchto obrázkoch! Patríš k tým pozornejším aj ty? Teraz to zistíš

Čoskoro sa k tomuto mestu pridáme i my. Na stránke etrend.sk sa píše, že definitívny zákaz uvádzania jednorazových plastových výrobkov na trh bude na Slovensku platiť od 1. januára 2021.

Ako ozrejmil minister životného prostredia László Sólymos pre daný portál, zákaz sa bude týkať deviatich druhov jednorazových plastových výrobkov. Sú to plastové taniere, príbory, miešadlá na nápoje, slamky, paličky od balónov, vatové tyčinky do uší, nádoby na potraviny vyrobené z expandovaného polystyrénu, nápojové obaly a poháre z expandovaného polystyrénu.

https://www.instagram.com/p/Bmj5r0xD7WW/

Nielen San Francisco ukázalo, ako na to

Nedávno sme písali aj o maratóne v Londýne, po ktorom na uliciach zostávalo vždy množstvo plastových fliaš. Ľudí tento pohľad natoľko odrádzal, až sa maratón rozhodli nenavštevovať. A tak sa počet fanúšikov každým rokom radikálne znižoval. Londýn bol preto nútený prísť s alternatívou. Plastové fľaše nahradili rozložiteľné vrecúška naplnené vodou. Koľko plastových fliaš sa im podarilo znížiť? Dočítate sa tu.

https://www.instagram.com/p/Bw2javnlEEc/

Zdroj: etrend.sk, upsocl.com, instagram.com/Golden Gate Bridge

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií