fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SaS mrzí, že boli opäť prijaté obedy zadarmo. Rozmáha sa populizmus a budú rásť dlhy alebo dane, tvrdí Sulík

Opätovné zavedenie obedov zadarmo podľa strany Sloboda a Solidarita zníži kvalitu stravy.

Máte tip? napíšte nám mailom

7.2.2023 (SITA.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) hlasovala za novelu zákona o hmotnej núdzi ako celku, no mrzí ich, že v rámci nej boli opätovne prijaté obedy zadarmo, pri ktorých sa zdržali. Na tlačovej besede to uviedol poslanec Národnej rady SR (NR SR) SaS Peter Cmorej.

Za zákon zahlasovali, pretože v ňom bol prvýkrát ukotvený mechanizmus, že životné minimum sa bude zvyšovať o mieru inflácie.

Obedy zadarmo nefungujú

Dosiaľ to bývalo tak, že životné minimum sa zvyšovalo o nižší z dvoch parametrov, a to miery inflácie a miery rastu príjmov nízkopríjmových domácností, čo viedlo k nízkemu rastu životného minima. Cmorej dodal, že opätovné zavedenie obedov zadarmo podľa nich zníži kvalitu stravy.

„Tým, že sa blížia voľby, populizmus sa tu rozmáha naozaj všade a prepadli tomu, bohužiaľ, musím konštatovať, úplne všetci,” zhodnotil predseda strany SaS Richard Sulík.

Všetci podľa Sulíka vedia, že obedy zadarmo nefungujú a navyše to dostanú i deti rodičov, ktorí to nepotrebujú. Sulík pripomenul i vysoký daňový bonus na dieťa.

Považuje za potrebné jednoznačne povedať, že obedy zadarmo sú chyba, a to i napriek tomu, že to nie je ľúbivé. Otázkou podľa neho je, kto to zaplatí. Vyjadril sa, že buď budú stúpať dlhy, alebo dane.

Prečítajte si tiež:
Referendum 2023 spestril aj hovoriaci modro-žltý papagáj Charlie (foto)

Nič nie je zadarmo

Miera prerozdelenia sa podľa neho zvýši a opätovne to zaplatia ľudia. „Toto nie je to, čo zvýši životnú úroveň, toto je klam o vyššej životnej úrovni,” tvrdí.

Podľa poslanca NR SR Mariána Viskupiča (SaS) nič nie je zadarmo. Obedy zadarmo tiež bude hradiť štát, čiže v konečnom dôsledku to uhradia prostredníctvom daní a odvodov ľudia. Verejné financie sú ale tiež obmedzené, tvrdí Viskupič.

Podľa neho to rozpočet nezvládne a navyše kompenzáciou tohto opatrenia by malo byť zvýšenie dane, a to konkrétne osobitného odvodu z regulovaných odvetví, ktorý plánujú strojnásobiť. Zároveň by mali pribudnúť i odvetvia, ktorých sa dotýka.

Dodal, že to v konečnom dôsledku zaplatia ľudia. Pripomenul i to, že deti v hmotnej núdzi majú obedy i tak kompenzované a ostatným bolo predošlé zrušenie obedov zadarmo kompenzované zvýšením rodinných prídavkov.

Viac k témam: Obedy zadarmo, Zákon o pomoci v hmotnej núdzi, Životné minimum
Zdroj: SITA.sk – SaS mrzí, že boli opäť prijaté obedy zadarmo. Rozmáha sa populizmus a budú rásť dlhy alebo dane, tvrdí Sulík © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Súdy v Prešovskom kraji ochromila nahlásená bomba, policajti pri prehliadkach budov nič nenašli
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií