fbpx
Vedeli ste, že nebeské telesá medzi sebou komunikujú? Vypočujte si ich tajomný šepot

Vedeli ste, že nebeské telesá medzi sebou komunikujú? Vypočujte si ich tajomný šepot

Počas posledných obletov okolo Saturnu zaznamenala sonda Cassini podivuhodné šumy. Vedci ich neskôr dešifrovali ako silnú interakciu plazmových vĺn, ktorá vznikala medzi planétou a jej mesiacom Enceladus.

Pozorovania po prvýraz ukázali, ako sa tieto vlny šíria – „cestujú“ priamo po magnetických poliach vytváraných medzi oboma vesmírnymi telesami.

Výskumníci ich nahrali a previedli do zvukovej stopy, ktorá znie ako šumenie rôznej intenzity. Aby bol tajomný šepot vesmírnych telies ešte dôraznejší, zhutnili približne 16-minútový záznam do niekoľkých sekúnd.

Možno ste si položili otázku, či existuje podobná interakcia aj medzi Zemou a Mesiacom. Enceladus ovplyvňuje Saturnovo magnetické pole a navyše je geologicky pomerne aktívny. Toto spolupôsobenie je oveľa intenzívnejšie ako interakcia našej planéty s jej umelou družicou.

Zdroj: http://www.teraz.sk/magazin/video-tajna-rec-planet-sonda-cassini-zac/336138-clanok.html

Foto: https://ourplnt.com/wp-content/uploads/2018/07/Enceladus-Saturn.jpg

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  AKTUÁLNE: NASA OBJAVILA DRUHÚ ZEM! Podmienky na život sú vraj podobné ako u nás! Existujú mimozemšťania?
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.