Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ventilátor, ochladzovač vzduchu či mobilná klimatizácia: Čo vás schladí v horúčavách najlepšie?

Leto je v plnom prúde a vďaka neustále stúpajúcej teplote je to aj cítiť. Horúčavy sú občas také neznesiteľné, že už sami nevieme, kam by sme sa pred slnkom skryli a ako by sme sa čo najúčinnejšie schladili. Studený melón, pivko či drinky pomôžu len na čas.

Byty sú vyhriate a pomaly strácame nádej, že by to mohlo byť počas nasledujúcich dní lepšie. Ak sa vám zdá, že už teraz je poriadne horúco, o pár rokov to bude ešte horšie. Presvedčili sme sa o tom už minulý rok: Leto 2018 bolo tiež súčasťou teplého polroka (apríl až september), ktorý bol ako celok tak extrémne teplý, že pôvodné rekordy boli v niektorých prípadoch prekonané aj o viac ako 1 °C (napríklad Bratislava, Koliba v roku 2003, 18,6 °C a v roku 2018, 19,7 °C),” informoval o tom Pavol Faško a Jozef Pecho.

kúpaliská na Slovensku
Zdroj: instagram.com/dia.fox

Tipy na schladenie bytu

Pokiaľ nepatríte medzi tých šťastných, ktorí majú v byte nainštalovanú nástennú klimatizáciu a posledné dni vás prinútili sa zamyslieť nad tým, ako by ste účinne schladili byt, v ktorom je už teraz na nevydržanie, potom by ste mali určite vyskúšať týchto troch pomocníkov. 

Ventilátor

Nenájde sa azda ani jeden byt, v ktorom by v letných mesiacoch chýbal. Ak sa k nemu pridá i poriadne studený nápoj, vieme, že leto je tu.

https://www.instagram.com/p/BzUuy7hiJjF/

Jeho výhodou je, cenová dostupnosť, ľahké používanie a plnenie účelu na výbornú, aj keď ide iba o pocitovú záležitosť. Víri totiž vzduch, ktorý sa nachádza v miestnosti a neochladzuje ho. Je tiež spratný (po ukončení sezóny ho jednoducho zložíte do krabice a odložíte na povalu alebo pod posteľ). Teplotu v miestnosti pomôže znížiť i v noci. Ak ventilátor natočíte smerom k oknu, pomôže s cirkuláciou vzduchu, pričom ten horúci vyženie z miestnosti von.

Teplo a suchý vzduch idú ruka v ruke

Cez deň môžete pred ventilátor zavesiť mokrú utierku alebo uterák, a tým vzduch v byte zvlhčiť. Vírením sa vzduch aspoň trochu ochladí. Podľa nás ide o výborného pomocníka aj v takom prípade, ak sa vám z tepla urobí nevoľno. Stačí ho natočiť na seba a zhlboka dýchať. Je oveľa účinnejší ako vejár.

Mnoho ľudí nedá na ventilátor dopustiť a používa ho celé leto. Navyše pri ňom nehrozí nádcha, suché oči či bolesť hrdla. Tomu sa pri klíme nevyhnete. V porovnaní s ňou ušetríte aj na elektrine.

Ventilátor:

 • spotreba cca 50 W/h,
 • zaplatíte cca 0,01 €,
 • za 100 hodín 1 €,
 • za mesiac (8 h/deň) 2,40 €.

Klimatizácia:

 • spotreba cca 1 000 W/h,
 • za hodinu prevádzky cca 0,19 €,
 • za 100 hodín 19 €,
 • za mesiac (8 h/deň) 45,60 €.

Tip: Nám sa napríklad osvedčilo napustiť vaňu studenou vodou a nechať dvere v kúpeľni otvorené. Voda sa začne v horúčave odparovať a chlad z vane sa šíri do celého bytu. Určite lepší spôsob, ako čakať, že sa vonku ochladí alebo bude fúkať.

Výhody ventilátora:

 • najlacnejšie riešenie,
 • účinný aj v noci,
 • rýchle ochladenie.

Nevýhody ventilátora:

 • vyššia hlučnosť,
 • chladí len pocitovo vírením teplého vzduchu.

Ochladzovače vzduchu

Rovnako sú iba sezónnou záležitosťou, najmä počas tropických teplôt, aké hrozia i toto leto. Pracujú na podobnom princípe ako mobilné klimatizácie, sú však cenovo dostupnejšie a nemusíte u nich riešiť odvodovú hadicu. Na rozdiel od klimatizácie zvlhčujú prostredie – odparenú vodu vyfukujú spoločne s ochladeným vzduchom späť do miestnosti. To má za následok zvýšenie vlhkosti vo vnútri miestnosti a včasné zastavenie prístroja. Ochladzovač totiž nie je schopný z filtra dostať ďalšiu vodu, preto po niekoľkých minútach sám prestane pracovať. Je nutné počkať, až klesne vlhkosť vzduchu.

V prašnom a nie príliš vlhkom prostredí je zvlhčovanie mimoriadne dôležité. 

Zdroj: mall.sk

Klimatizácia či ochladzovač vzduchu?

Ochladzovač vzduchu na rozdiel od klimatizácie neodvádza aktívne teplo z miestnosti, ale len pomocou ventilátora a zvlhčovania vzduchu poskytuje subjektívne lepšie tepelné podmienky v miestnosti. Podstatný rozdiel medzi oboma zariadeniami je i v cene. Kým ochladzovače vzduchu začínajú od 75 eur, cenou aj kvalitou dostupná mobilná klimatizácia začína od 250 eur.

Výhody ochladzovača vzduchu:

 • lacnejšie ako klimatizácia,
 • bez nutnosti vedenia vzduchu von z domu,
 • nižšia hlučnosť,
 • menšia spotreba energie.

Nevýhody:

 • obmedzená účinnosť kvôli zvlhčovaniu,
 • nedostačujúce pre dlhodobé používanie.

Mobilná klimatizácia

Hoci obstaranie mobilnej klimatizácie vyžaduje v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma ochladzovačmi najväčšiu počiatočnú investíciu, ide o najefektívnejší spôsob. Medzi jej bezprostredné výhody patrí to, že sa jednoducho prenáša a viete ju umiestniť kamkoľvek chcete. Vyžaduje si len minimálne požiadavky na pravidelnú údržbu. Taktiež nie je potrebná ani odborná montáž či servis.

Pred inštaláciou odborníci upozorňujú, že je nevyhnutné nechať ju istý čas vo zvislej polohe a až potom ju zapnúť. Nejde však o žiadnu novinku, u spotrebičov to platí rovnako.

Nevýhodou mobilnej klimatizácie je hadica, ktorá sa pri používaní klimatizácie musí vyviesť von dvojakým spôsobom: cez okno alebo dvere. Ak vám veľmi záleží na estetike bytu, potom budete musieť vymyslieť spôsob, ako ju skryť. Hadica je ohybná a je súčasťou každej mobilnej klimatizácie. 

Zdroj: blog.mall.sk

Výhody mobilnej klimatizácie:

 • veľká efektivita ochladenia,
 • odvlhčovanie,
 • vhodná pre dlhodobé používanie.

Nevýhody:

 • vyššia cena,
 • väčšia hlučnosť,
 • nutnosť umiestnenia odvodovej hadice.

10 tipov, na schladenie bytu a seba

 1. Cez deň neotvárajte okná ani nevetrajte. Zbytočne by vám do miestnosti prúdil horúci vzduch. 
 2. Najviac tepla sa do bytov dostáva prostredníctvom slnečných lúčov, teda oknami. Okná preto zahaľte závesmi, žalúziami či roletami. Najúčinnejšie sú vonkajšie žalúzie, ktoré slnečné žiarenie pomáhajú zredukovať až o 75 %.  
 3. Variť, piecť či vyprážať je v letných mesiacoch skutočne boj. Teplo, ktoré z ohrevu sála, vytvára v miestnosti ďalší horúci vzduch, a preto sa cítime ako v saune. Ak predsa len musíte variť, začnite buď skoro ráno, alebo neskoro večer. 
 4. Na pár minút vložte oblečenie do mrazničky, a potom sa do neho oblečte. Vášmu telu sa zaručene uľaví a budete sa aj trošku otužovať.
 5. Voľte ľahké a prievzdušné materiály (vo vnútri vám stačí iba spodná bielizeň, prípadne kraťasy a tielko). Dajte prednosť bavlne, ktorá sa v najmä v letných mesiacoch osvedčila oveľa viac ako akékoľvek umelé materiály.
 6. Obmedzte používanie počítača, televízie, žehličky a ďalších spotrebičov na minimum. Nechajte zapnuté iba tie spotrebiče, ktoré pravidelne používate, ako chladničku a mraziak.
 7. Uprednostnite saténovú či mikrovláknovú posteľnú bielizeň alebo sa prikryte len plachtou. Nebudete sa tak zbytočne potiť a ani bielizeň tak často meniť.
 8. Nenechajte sa zlákať ľadovou sprchou, ktorá má tendenciu uzatvárať póry a navodiť i množstvo zdravotných problémov. Dlhšie trvajúci pocit úľavy vám dodá skôr vlažná sprcha. Zároveň sa skúste po sprchovaní neutierať a nechajte pokožku uschnúť prirodzene, aj to výborne ochladzuje.
 9. V priebehu dňa vytierajte podlahu mokrou handrou, urobíte tak dva v jednom: nielenže podlahu umyjete, ale i zvlhčíte vzduch a miestnosť sa vďaka tomu ochladí.
 10. Dbajte na pitný režim. Vyhnite sa sladeným minerálkam, šťavám a limonádam, po ktorých budete mať neustále pocit smädu. Doprajte si čistú vodu, ideálne ochutenú plátkami citrónu, limetkou, uhorkou či čerstvou mätou. Nič nepokazíte ani čajom, ktorý necháte vychladnúť a potom do neho vložíte kocky ľadu. Vyskúšať môžete aj studené ovocie (melón, nektarinky, čerešne, jahody) či drinky (miešané i smoothie). Inšpirovať sa môžete i naším výberom v podobe melónového osvieženia na 5 spôsobov

Zdroj: blog.mall.sk, setri.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií