Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šéf Červeného kríža v Bielorusku sa priznal, že deportovali ukrajinské deti a niektoré skončili aj v Rusku

Ukrajina aj bieloruská opozícia odsúdili tieto presuny ako nezákonné deportácie. 

20.7.2023 (SITA.sk) – Bieloruský Červený kríž vyvolal medzinárodné pobúrenie po tom, čo jeho šéf Dzmitrij Šaucov v bieloruskej štátnej televízii povedal, že organizácia sa aktívne podieľa na presunoch ukrajinských detí do Bieloruska z oblastí okupovaných Ruskom.

Činnosť bieloruského Červeného kríža vyvolala ostrú kritiku zo strany Medzinárodného hnutia Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Privádzanie ukrajinských detí do Bieloruska

V reportáži, ktorú v stredu odvysielal štátny kanál Belarus 1 TV, bol Šaucov na návšteve Rusmi ovládaného ukrajinského mesta Lysyčansk v Luhanskej oblasti. Na záberoch hovorí, že organizácia sa aktívne podieľala na privádzaní ukrajinských detí do Bieloruska za účelom „zlepšovania zdravia“.

Bieloruský Červený kríž sa na ňom aktívne zúčastňuje a bude sa na ňom zúčastňovať,“ povedal Šaucov. Dodal, že spolupracuje so štátom podporovanou charitatívnou nadáciou, aby „deti zabudli na hrôzy vojny a len odpočívali a cítili, že existuje ostrov šťastia“.

Podľa bieloruských úradov prišlo do Bieloruska viac ako tisíc detí z Ruskom okupovaných častí Ukrajiny vo veku šesť až 15 rokov. Bývalý bieloruský minister kultúry Latuška, ktorý je momentálne v exile v Poľsku, však uviedol, že do krajiny deportovali najmenej 2100 ukrajinských detí.

Nezákonné deportácie

Podotkol, že má dôkazy, že niektoré deti po príchode do Bieloruska nakoniec skončili v Rusku, čo sa podľa neho „musí stať predmetom medzinárodného vyšetrovania“.

Ukrajina aj bieloruská opozícia odsúdili tieto presuny ako nezákonné deportácie. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba naliehal na Medzinárodný trestný súd (ICC), aby „vydal zatykač“ na Šaucova s tým, že sa „verejne priznal k zločinu nezákonnej deportácie detí z okupovaných oblastí Ukrajiny“.

ICC v marci vydal zatykač na ruského vodcu Vladimira Putina a komisárku pre práva detí pri úrade ruského prezidenta Mariu Ľvovú-Belovú pre ich zodpovednosť za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu tento týždeň vyzvali ICC, aby zvážil podobný zatykač na samozvaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Viac k témam: Červený kríž, Deportovanie, rusko-ukrajinský konflikt, Trestný súd, vojenské zločiny, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Šéf Červeného kríža v Bielorusku sa priznal, že deportovali ukrajinské deti a niektoré skončili aj v Rusku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií