Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šéf MOV prezradil, čo zaváži pri rozhodovaní o účasti ruských a bieloruských športovcov na OH v Paríži

Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní, či sa Rusi a Bielorusi predstavia na budúcoročných OH v Parížibude to, ako sa budú správať na medzinárodných podujatiach.

19.7.2023 (SITA.sk) – Kľúčovým faktorom pri rozhodovaní, či sa Rusi a Bielorusi predstavia na budúcoročných OH v Paríži, bude podľa prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha to, ako sa budú správať na medzinárodných podujatiach.

Je skoro na definitívne závery

„Je príliš skoro na definitívne závery. Sme zodpovední za to, aby sme netrestali športovcov za činy politikov v ich krajinách,“ povedal v utorok Bach.

MOV v úvode roka vyzvala medzinárodné športové federácie, aby po splnení istých podmienok umožnili štart športovcov z Ruska a Bieloruska na svojich podujatiach. V roku 2022 pritom MOV sám inicioval plošný zákaz pre reprezentantov oboch krajín po tom, ako vo februári Rusi aj s pomocou Bielorusov vojensky napadli Ukrajinu a vojna stále trvá.

Obmedzenia pre Rusov od 2016

Podľa Bacha je záujmom MOV uistiť sa, že športovci sa na podujatiach správajú podľa predpisov a nie to, ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.

„Monitorujeme, či sú rešpektované predpisy zo všetkých strán,“ doplnil.

Rusi po roku 2016 síce štartovali na každej olympiáde, no vždy z obmedzeniami. Tie vyplynuli z masívneho dopingového škandálu, že v Rusku dlhodobo fungoval štátom podporovaný dopingový program. Od ZOH 2018 štartujú Rusi pod piatimi kruhmi s neutrálnym statusom.

Viac k témam: bieloruskí športovci, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Obmedzenia, Ruskí športovci
Zdroj: SITA.sk – Šéf MOV prezradil, čo zaváži pri rozhodovaní o účasti ruských a bieloruských športovcov na OH v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií