Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nebezpečný fenomén selfie: V snahe spraviť si dokonalú fotku v priebehu šiestich rokov zomrelo 259 ľudí

Mnohí sa pokúšajú o čo najoriginálnejšie, najadrenalínovejšie a najviac „cool“ vyzerajúce fotky z rôznych miest, ako sú mosty, jazerá či vrcholy hôr. Like-y na sociálnych sieťach za to však nestoja. V rokoch 2011 až 2017 kvôli tomu prišlo o život až 259 ľudí.

Americkí výskumníci odporúčajú na nebezpečných miestach zaviesť „no selfie zone“, teda zákaz označujúci zónu, na ktorej sa neodporúča fotiť. Znížilo by sa tak číslo zbytočných úmrtí.

Najčastejšími príčinami smrti v súvislosti s robením selfie fotografií sú zvieratá, elektrina, utopenie, dopravné nehody či pády. Správy o týchto nehodách sa objavovali po celom svete.

19-ročný Gavin Zimmerman zomrel v júli tohto roka, keď fotil samého seba na skale v austrálskom štáte Nový Južný Wales. Tomer Frankfurter zomrel v septembri v Yosemitskom národnom parku po 250-metrovom páde, ku ktorému došlo práve kvôli selfie fotke.

Podobné správy tvoria podklad k štúdii, v rámci ktorej výskumníci zistili, že k smrti zapríčinenej „selfíčkami“ dochádza najčastejšie v Indii, Rusku, Spojených štátoch a Pakistane. Väčšina obetí – 72,5 % – sú muži. Napokon, o tragických selfies so smutným koncom sme už písali.

Pre predchádzajúce štúdie tvorili podklad Wikipedia či Twitter, čo podľa vedcov neprinieslo presné výsledky.

Čísla stúpajú

Nová štúdia taktiež ukázala, že počet obetí stúpa. Zatiaľ čo v roku 2011 sa vyskytli iba tri správy o úmrtiach súvisiacich s fotením seba samého, tento počet v roku 2016 narástol na 98 a v roku 2017 na 93.

No i napriek tomu sa vedci domnievajú, že skutočné číslo je ešte vyššie, pretože nie vždy je selfie uvedené ako príčina smrti. Napríklad ľudia mnohokrát pózujú kvôli fotku počas šoférovania, čo môže viesť k nehode. Ako príčina smrti sa v takom prípade uvádza dopravná nehoda.

Tento problém je podceňovaný a treba na to upozorňovať. Zároveň vás vyzývame k tomu, aby ste v prvom rade zvážili svoju bezpečnosť, až potom fotografovali.

Zdroj: bbc.com

Foto: pexels.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií