fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šeliga chce zabrániť Žilinkovej normalizácii generálnej prokuratúry, predloží novelu ústavného zákona

Poslanec je presvedčený, že jeho návrh získa podporu poslancov v parlamente a od SaS očakáva automatickú podporu.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.1.2023 (Webnoviny.sk) – Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) predloží do parlamentu novelu ústavného zákona.

Ako ďalej dnes informoval na tlačovej besede, novela je poistkou, ktorá by mala zabrániť tzv. normalizácii generálnej prokuratúry SR zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Zmeny sú podľa Šeligu nevyhnutné

Do Ústavy SR doplníme, že Špecializovaný trestný súd bude explicitne spomenutý v ústave ako súčasť sústavy súdov. Rovnako doplníme, že Úrad špeciálnej prokuratúry je taktiež nezávislou súčasťou prokuratúry,” vysvetlil Šeliga.

Zároveň uviedol, že zmeny sú nevyhnutné najmä pre tlak, ktorý je vyvíjaný na Špecializovaný trestný súd a Úrad špeciálnej prokuratúry.

Normalizácia prokuratúry je neprijateľná

Tieto inštitúcie sa zavádzali preto, aby sme boli schopní vyšetrovať najzávažnejšiu korupciu. Zápas o to musí pokračovať. Normalizácia v rámci generálnej prokuratúry je neprijateľná. Snažili sa napr. o cenzurovanie NR SR, keď Maroš Žilinka uviedol, že poslanci si bez jeho súhlasu nemôžu pozývať špeciálneho prokurátora na parlamentný výbor,” tvrdí poslanec NR SR.

Prečítajte si tiež:
Začína sa XXVI. medzinárodný hudobný festival Musica Nobilis

Šeliga je zároveň presvedčený, že jeho návrh získa podporu poslancov v parlamente. „Keď som mal debatu s mojimi koaličnými partnermi, nikto z nich nemal problém so spomínanými inštitúciami. Od SaS očakávam, že môj návrh automaticky podporia,” doplnil.

Viac k témam: Cenzúra, Generálny prokurátor, Korupcia, Novela zákona, Parlamentný výbor, Prokuratúra, Špeciálny prokurátor, Súdy, Ústava SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Šeliga chce zabrániť Žilinkovej normalizácii generálnej prokuratúry, predloží novelu ústavného zákona © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií