fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Cvičenie je vášeň aj pre seniorov: Viete, aké rady by mali dodržiavať?

Máte tip? napíšte nám mailom

Ak sa aktívne venujete cvičeniu, pozrite sa, aké náležitosti by ste pre zdravie mali dodržiavať aj v neskoršom veku.

Výsledky štúdie pochádzajúcej z univerzity v Dubline preukázali, že aktívnemu cvičeniu sa venuje množstvo seniorov a má to na ich zdravie pozitívne účinky. Ak rozmýšľate nad tým, koľko času je pre cvičenie nutné obetovať každý deň, odporúčaných je cca 25 minúť štyrikrát za týždeň.

Vášeň pre cvičenie nepochybne v sebe objavil aj certifikovaný tréner boxu Dorian Jones, ktorý v minulosti pôsobil ako basketbalový hráč. Avšak v súčasnosti ho napĺňa práca, pri ktorej formou tréningu pomáha cvičiť starším nadšencom. Tvrdí, že hlavným predpokladom pre úspešné zvládnutie cvičenia u staršieho jednotlivca, je schopnosť postaviť sa a prejsť do ďalšej miestnosti, akou je tá, v ktorej sa momentálne nachádza. Jones pre bezpečné a účinné cvičenie odporúča nasledovné rady.

Cvičiť sa dá aj na stoličke

Vo všeobecnosti platí, že ľudia vo vyššom veku môžu mať s chôdzou značné problémy. Ale počas tohto cvičenia môžu zostať aj v pohodlí svojho domova. Jediné, čo k nemu potrebujú je obyčajná stolička. Cvik pozostáva zo zdvíhania rúk cez ramená, pričom je potrebné ho zopakovať až desaťkrát. Jones tvrdí, že týmto spôsobom sa buduje pevnejšia svalová hmota. Cvik následne pokračuje zdvihnutím kolena a natiahnutím nohy pred seba. A čo s rukami? Tie je potrebné držať rozpažené v pozícii lietadla a neprestávať ani po uplynutí dvoch sekúnd.

Prečítajte si tiež:
Tom Holland ako Spider-Man je späť! A s ním aj hviezdny Jake Gyllenhaal

Starajte sa o svoju váhu aj za pomoci hudby

Jones tvrdí, že starať sa o svoje telo je možné aj vo vyššom veku. Potrebné je ale myslieť na svoje zdravie, preto je vhodné si na plecia naložiť menšie závažie a nesnažiť sa tak vyrovnať mladším športovcom. Základom je naložiť si len toľko, koľko si daný človek myslí, že skutočne zvládne. V cvičení veľkú rolu zohráva aj motivácia. Ako ju naštartovať? Jones radí, že pomôcť si seniori môžu malými príkazmi typu: „začnem cvičiť ihneď potom, ako skončí táto pesnička.″

Jedzte zdravo a nedávajte si prehnané ciele

I ľudia v pokročilom veku si ešte môžu predlžiť život aj o niekoľko rokov. Jedným z predpokladov pre dlhý život je strava bohatá na vitamíny. V rámci samotného cvičenia, pravdou zostáva fakt, že s pribúdajúcimi rokmi sa pohyb aj flexibilita rapídne znižujú.

Preto zistite, na aké pohyby ešte máte, a tie pravidelne precvičujte. Dokážete sa napríklad dotknúť rukami špičiek prstov? Alebo hranica ohybnosti končí pri kolenách? Jones na záver dodáva, že veľa návštevníkov jeho tréningu, aj mnohokrát zabudlo, že prišli na cvičenie s barlou. Jednoducho nedokážu uveriť, že po skončení tréningu naozaj nie sú takí mladí, aby tú palicu mohli úplne zahodiť.

Prečítajte si tiež:
Radar Duga, chátrajúca megastavba postavená v blízkosti Černobyľa. Čo sa skrýva v zakázanom území?

Zdroj: The Guardian

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií