Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Za sklom posunul hranice slovenského seriálu. Autenticky vykresľuje kauzu s Kočnerom

Seriál Za sklom sa začal vysielať v roku 2016. Odvtedy prinášal príbehy, ktoré lomcovali celou spoločnosťou. Marian Vozner, minister fúzatý a Antonio Badala, bohužiaľ, nie sú vymyslené postavy.  

Doteraz sa zrejme na televíznych obrazovkách neobjavil seriál zo slovenskej produkcie, ktorý by bol tak autentický s realitou, ktorá momentálne hýbe celým Slovenskom. A hoci aj prvé dve série Za sklom prinášali dej inšpirovaný skutočnosťou, tretia séria posunula hranice fikcie a reality. Na televíznych obrazovkách dnes diváci s zatajením dychom sledujú vraždu novinára s prepojením na politicko-mocenské vzťahy. 

Za sklom ani zďaleka nie vymyslený príbeh

Pri pozeraní tretej série Za sklom divák definitívne pochopí, že toto nie je fikcia, ale desivá realita, z ktorej mnohým prebehne mráz po chrbte. Dosvedčujú to hlavne mená postáv. Maroš Kramár hrá arogantného Voznera, ktorý je v skutočnosti Marian Kočner. Podobne je to aj pri postave Poliaka, ktorá je inšpirovaná Pavlom Ruskom. Nápadná podobnosť s realitou je dosvedčená aj známymi vetami, ktoré verejnosť počula z úst politických špičiek. Dobre známa je aj reálna vyhrážka Mariana Kočnera, ktorou sa snažil zastrašiť novinára Jána Kuciaka.  

Začnem sa špeciálne venovať vám, vašej osobe, vašej matke, vášmu otcovi a vašim súrodencom,“ vyhlásil Kočner voči Kuciakovi.

V tretej sérii sa podobným spôsobom vyhrážal mafiánsky podnikateľ Vozner.Ja vám radím, prestaňte písať, vy ste ešte hlupák a obyčajný pisálek. Aj ja si začnem zháňať informácie – o vás, o vašej matke, vašom otcovi, o vašich súrodencoch.“

V seriáli by sa našlo mnoho reálnych postav. Minister fúzatý je v skutočnosti Róbert Kaliňák, šéf reprezentuje  Roberta Fica, Antonino Badala zase Antonina Vadalu.

Seriál Za sklom a mrazivá realita

21. február 2018. Tento deň sa zapísal do čiernej kroniky ako deň, keď zomrel investigatívny novinár kvôli svojej práci. Nie na Malte, nie v Rusku, nie v Izraeli. Po prvýkrát v histórii Slovenska sa vražda novinára priamo dotkla Slovenska. Aby toho nebolo málo, zavraždená bola aj jeho snúbenica Martina. 

Od toho dňa sa zmenilo všetko. Novinári denne prinášali informácie o prepojení mafiánov na vládne špičky strany Smer – Sociálna demokracia. Námestia boli plné ľudí, ktorí bojovali za slušné Slovensko. Také masy v uliciach naposledy zažilo ešte Československo v novembri 1989. O politiku sa začali zaujímať aj ľudia, ktorí nečítali dennú tlač. Smrť mladého novinára a jeho snúbenice pohli krajinou tak, že sa o dianie na Slovensku začali zaujímať aj iné krajiny. 

Keď novinári odhalili, kto všetko stál za štátnou mafiou, ktorá riadila našu krajinu, politici začali opúšťať svoje zohriate kreslá. Robert Fico už nie je premiér, Róbert Kaliňák minister vnútra a veru ani policajný prezident Tibor Gašpar sa dlho po vražde neohrial vo svojom kresle. Ľudia chceli zmenu. Dnes, po roku a ôsmich mesiacoch od vraždy sedia možní objednávatelia a vykonávatelia dvojnásobnej vraždy vo väzbe. Celé Slovensko čaká na výsledky už oficiálne ukončeného vyšetrovatelia. 

Za sklom
Marian Kočner počas súdneho procesu. Zdroj: Denník N

Prečo bol Jano Kuciak hrozba?

O práci novinára Kuciaka mnoho ľudí nevedelo. Jeho talent bol však obrovský. Aj napriek tomu, že nebol typický novinár s textom, ktorý sa dobre číta, bol skvelý v čítaní firemných dokumentoch, tabuľkách, ktorým zase nerozumeli jeho kolegovia. Hľadal možné podozrenia a zdá sa, že ich aj vždy vedel nájsť. Tŕňom v oku bol aj pre podnikateľa Miroslava Výbohu či pre Miroslav Bödöra, ktorý je švagrom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. Jeho otec Norbert  Bödör si zase písal s Kočnerom cez aplikáciu Threema. O čom? O ovplyvňovaní sudcov, policajtov či prokurátorov a vyšetrovateľov.  

Ján Kuciak písal aj o kazách, ktoré sa priamo spájajú s mafiánskym podnikateľom Marianom Kočnerom. Najznámejšie sú kauza Technopol, Ruskove zmenky, Golfový areál v Báči, kauza Donovaly či Glance House a mnoho iných.  

Posledný článok, na ktorom novinár pracoval bolo prepojenie talianskej mafie na politikov.

Za sklom
Marian Kočner sa novinárovi Jánovi Kuciakovi vyhrážal. Zdroj: aktuality.sk

Komunikácia z aplikácie Threema

Polícii sa podarilo dešifrovať komunikáciu v Threeme Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený v kauze Kuciak. Je tiež podozrievaný z kontaktov na popredných vládnych politikov. Odšifrovaná komunikácia Mariana Kočnera prezradila viac, než by sme si boli schopní predstaviť. Zdá sa, že Kočner mal vplyv naozaj na každého. V Kočnerovej Threeme sa objavilo aj meno šéfa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernarda Slobodníka a pre viaceré podozrenia za krátko odišiel z funkcie. O Jánovi Kuciakovi si Kočner písal aj so svojou volavkou Alenou Zsuzsovou, ktorá už sedí vo väzbe: 

Kočner: „Vyhlásia ho za svätého :)“
Zsuzsová: „Bude patrónom novinárov.“
Kočner: „Kua. To je dobrý nápad. Založím nadáciu sv. Jána Kuciaka – patróna novinárov. Kto bude lepší patrón ako ten, čo má v sebe patrón? Fuj, aký som hnusný. Dal som si hneď aj po hube.“  (Zdroj: Denník N)

Z Kočnerovej Threemy je zjavné, že sa stretával aj s Robertom Ficom, no jeho kontakty momentálne siahajú aj k Monike Jankovskej, ktorú nazýval opička. Podľa správ mala sudkyňa Jankovská vziať nie malý úplatok za službu, ktorá sa spája so zmenkami.  „Nech robí, čo má, lebo skončí ‚na Kuciaka‘,“ písal Kočner Monike Jankovskej o inej sudkyni, ktorá mala preverovať sfalšovanie podpisu na zmenkách.

Za sklom
Kočnerova volavka Alena Zsuzsová. Zdroj: sme.sk

Do konca mesiaca padne rozsudok

Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) predpokladá podanie obžaloby na podnikateľa Mariana Kočnera v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do konca tohto mesiaca. 

V súčasnosti sú v prípade vraždy obvinení piati ľudia, vrátane Mariana Kočnera, ktorý pritom sedí za mrežami za úplne iný trestný čin. Ako objednávatelia sú obvinení jeho dlhoročná pravá ruka a priateľka Alena Zsuzsová, bývalý vojak Miroslav Marček a bývalý policajt Tomáš Szabó či podnikateľ Zoltán Andruskó. 

O tom, ako dopadne vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny vás budeme určite už čoskoro informovať. Dajte nám vedieť v komentári či pozeráte seriál Za sklom a či si myslíte, že tvorcovia seriálu urobili dobre, keď príbeh prispôsobili udalostiam, ktoré sa aktuálne dejú na Slovensku.

Zdroj: aktuality.sk, denníkn.sk

 

 

 

 

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií