Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Severná Kórea má zrejme ekonomické problémy, niektoré diplomatické misie v zahraničí zatvorí

Severokórejskí diplomati boli spojení s prípadmi údajného pašovania, prania špinavých peňazí a iných nezákonných aktivít.

3.11.2023 (SITA.sk) – Severná Kórea v piatok potvrdila, že zatvára niektoré svoje diplomatické misie v zahraničí. Podľa susednej Južnej Kórey to je najnovšie znamenie toho, že Sever čelí ekonomickým problémom pod tlakom pretrvávajúcich medzinárodných sankcií.

Už skôr počas tohto týždňa juhokórejská vláda oznámila, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) podniká kroky na zatvorenie veľvyslanectiev v Ugande, Angole a Španielsku ako aj konzulátu v Hongkongu, pretože sankcie im mimoriadne sťažili pokračovanie v údajných nezákonných činnostiach v zahraničí, aby si zarobili na svoje prevádzkové náklady.

Vzťahy s viac ako 150 krajinami

Nasledovať by pritom mohli ďalšie diplomatické misie. Podľa Soulu má Severná Kórea diplomatické vzťahy s viac ako 150 krajinami, ale prevádzkuje len okolo 50 zahraničných diplomatických zastúpení.

Severokórejské ministerstvo zahraničia v piatok vyhlásilo, že „buď zatvára alebo nanovo otvára diplomatické misie v iných krajinách“ v súlade s nešpecifikovanými zmenami v medzinárodnom prostredí a vo vonkajšej politike Severnej Kórey. Juhokórejskí predstavitelia nemohli okamžite potvrdiť, či Severná Kórea skutočne otvára nové diplomatické misie v zahraničí.

Spojenie s údajným pašovaním

Nemenovaný hovorca severokórejského rezortu na jeho webstránke uviedol, že je pre suverénne štáty normálne presunúť ich diplomatické sily v zahraničí s ohľadom na medzinárodné záujmy. Severná Kórea bude podľa neho pokračovať v prijímaní „nevyhnutných diplomatických opatrení“ v záujme svojich dlhodobých vonkajších väzieb.

Agentúra AP pripomína, že severokórejskí diplomati v zahraničí boli spojení s prípadmi údajného pašovania tabaku, alkoholu, drog, zlatých tehličiek, slonoviny a rohov nosorožcov, ako aj prania špinavých peňazí a iných nezákonných aktivít, aby mohli financovať svoje prevádzkové náklady a prenášať veľmi potrebnú cudziu menu späť domov.

Viac k témam: Diplomacia, Južná Kórea, Sankcie proti KĽDR, Veľvyslanectvo
Zdroj: SITA.sk – Severná Kórea má zrejme ekonomické problémy, niektoré diplomatické misie v zahraničí zatvorí © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií