fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Severná Kórea potvrdila test medzikontinentálnej balistickej rakety vystrelenej na priamy rozkaz Kim Čong-una

Bolo to prvé odpálenie rakety od 1. januára, keď Pchjongjang vykonal test rakety krátkeho doletu.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.2.2023 (SITA.sk) – Severná Kórea v nedeľu potvrdila sobotňajší test medzikontinentálnej balistickej rakety. Ten mal ďalej posilniť jej kapacity na „fatálny“ jadrový útok proti jej súperom.

Štátna tlačová agentúra KCNA informovala, že test strely Hwasong-15 bol zorganizovaný „náhle“ bez predchádzajúceho upozornenia na priamy rozkaz vodcu Kim Čong-una.

Overovali spoľahlivosť zbrane

Jeho cieľom bolo podľa nej overiť spoľahlivosť zbrane a bojovú pripravenosť jadrových síl Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR). Raketu odpálili vo vysokom uhle a dosiahla maximálnu výšku 5 770 kilometrov, pričom za 67 minút preletela vzdialenosť zhruba 990 kilometrov a presne zasiahla určené miesto vo vodách medzi Kórejským polostrovom a Japonskom, píše KCNA.

Podrobnosti o lete rakety, ktoré uviedla KĽDR, sa zhruba zhodujú s informáciami, ktoré už skôr hlásili susedné krajiny. Agentúra AP poukazuje na to, že naznačujú, že by zbraň bola teoreticky schopná zasiahnuť aj americkú pevninu, ak by ju vystrelili v štandardnej trajektórii. Uhol, v ktorom ju vystrelili, použila Severná Kórea zrejme preto, aby sa vyhla susedným krajinám.

Prečítajte si tiež:
Nelegálnych migrantov v EÚ medziročne pribudlo o 82 percent viac

Spojené štáty na test zareagovali

KĽDR odpálila strelu deň po tom, čo sa vyhrážala, že prijme ostré opatrenia proti Južnej Kórei a Spojeným štátom pre ich spoločné vojenské cvičenia. Bolo to prvé odpálenie rakety od 1. januára, keď Pchjongjang vykonal test rakety krátkeho doletu.

Spojené štáty na test rakety v nedeľu zareagovali vyslaním nadzvukových bombardérov B-1B s dlhým doletom na spoločné cvičenie s juhokórejskými bojovými lietadlami, čo malo ukázať silu proti Severnej Kórei.

Viac k témam: Balistická raketa, Hwasong-15, Medzikontinentálna balistická strela (ICBM), raketový test
Zdroj: SITA.sk – Severná Kórea potvrdila test medzikontinentálnej balistickej rakety vystrelenej na priamy rozkaz Kim Čong-una © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií