fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koronavírus: Severná Kórea tvrdí, že nemá ani jedného nakazeného

Severná Kórea tvrdí, že nemá žiadneho nakazeného človeka na koronavírus. Odborníci však hovoria niečo celkom iné.

Máte tip? napíšte nám mailom

Keď sa koncom minulého roka objavil v Číne koronavírus, zrejme ešte nikto netušil, že situácia bude už o pár týždňov oveľa vážnejšia. Keď prišlo prvé úmrtie, susedná Severná Kórea vycítila hroziace nebezpečenstvo a okamžite uzatvorila svoje hranice. Navyše, hlavné mesto Pchjongjang zaviedlo prísne karanténne opatrenia, čím zabránilo potencionálnemu šíreniu hroziaceho nebezpečenstva spoza susedných hraníc.

Severná Kórea tvrdí, že nemá žiadny prípad nákazy

Riaditeľ antiepidemického ústavu v KĽDR Pak Mjong-su tvrdí, že úsilie bolo absolútne úspešné.

“Ani jediná osoba nebola v našej krajine dosiaľ nakazená novým druhom koronavírusu,” povedal riaditeľ ústavu.

Aj napriek tomu, že si Severná Kórea buduje doslova nepriestrelné meno spomedzi ostatných krajín, podľa odborníkov klame. Americký armádny veliteľ v Južnej Kórei generál Robert Abrams vo štvrtok vyhlásil, že tvrdenie Pchjongjangu o absencii prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 je “lživé”.

severna korea
Severná Kórea tvrdí, že nemá žiadneho nakazeného. Service/AP

Podľa odborníkov krajina klame

“Vychádzajúc zo spravodajských informácií vám môžem povedať, že ide o neprijateľné tvrdenie. KĽDR pristúpila na svojich hraničných priechodoch i vnútri útvarov k drakonickým opatreniam a robí presne to isté, čo všetci ostatní – pokúša za zamedziť šíreniu nákazy,” vysvetľuje aktuálnu situáciu v beztak izolovanej krajine Severnej Kórey Robert Abrams.

Nájdu sa však aj tí, ktorí pomáhali v prvej línií a tvrdia, že situácia v krajine je úplne iná, než ju prezentuje Severná Kórea.

“V KĽDR dochádza k mnohým úmrtiam, ale úrady vyhlasujú, že nejde o prípady súvisiace s koronavírusom,” povedal jeden z bývalých severokórejských lekárov, ktorý utiekol do Južnej Kórey. 

Koronavírus na Slovensku

Aj dnes sa na Slovensku potvrdilo niekoľko pacientov s pozitívnym testom na koronavírus.

Prečítajte si tiež:
Pacient s COVID-19, prepustený z bojnickej nemocnice, zomrel na zápal pľúc

„Za včerajší deň bolo testovaných 1454 ľudí, 24 z nich boli testovaní pozitívne,“ povedal na začiatku brífingu premiér Igor Matovič.

Agentúra AFP dnes zverejnila aj to, aká je situácia s koronavírusom vo svete. Počet hlásených prípadov nákazy novým koronavírusom na celom svete prekročil milión. Najmenej 1 000 036 nakazených, vrátane 51 718 mŕtvych, bolo zaznamenaných celkovo v 188 krajinách.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií