fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sex a koronavírus – Prenáša sa?

Koronavírus môžete dostať, ak na vás nakazená osoba kýchne, alebo na vás zakašle. Nakazíte sa však aj vtedy, keď budete mať s dotyčným sex?

Máte tip? napíšte nám mailom

Sexualita je našou súčasťou a nikto nechce byť v karanténe a ešte k tomu aj držať celibát. Je známe, že koronavírus sa prenáša pri osobnom kontakte medzi ľuďmi. Bohužiaľ, práve sex je ten najosobnejší kontakt, aký môžu ľudia medzi sebou mať.

Za osobný kontakt sa pokladá, keď je pri vás inkriminovaná osoba bližšie ako 1,5 metra. Je pochopiteľné, že pri takejto vzdialenosti je sex nereálny, nepomôže vám ani odborná znalosť Kámasútry. Koronavírus sa prenáša kvapôčkami, ktoré na vás môže nakazená osoba preniesť kýchaním či kašľaním. Tieto kvapôčky sa môžu dostať do vášho nosa a úst a následne do pľúc, kde spôsobia nákazu. Najviac toxickí sú pacienti, ktorí majú najsilnejšie príznaky, vtedy sa choroba šíri najrýchlejšie. Prípadov, keď sa vírus šíril ešte pred tým, ako sa na nakazenom prejavili prvé príznaky, je omnoho menej.

Sex či celibát? To je otázka

Niektoré krajiny, napríklad Francúzsko, varujú svojich občanov, aby sa nebozkávali na líce. Práve v v krajinách na juhu Európy je zvykom vítať sa s priateľmi bozkom na líce. Bozkávanie je takisto súčasťou intímneho zbližovania sa ľudí, preto je zrejmé, že partneri zvyčajne nakazia aj svoju polovičku. Lekári majú v tejto otázke jasno. Stačí bozk s nakazenou osobou a nákaza je takmer 100-percentná.

„Koronavírus sám osebe nie je chorobou, ktorá by sa prenášala sexom. Avšak počas sexu dochádza k veľmi blízkemu kontaktu medzi dvomi osobami a šanca chytiť vírus od nakazenej osoby je takmer 100 %. Obzvlásť, keď pri styku dochádza aj k bozkávaniu,“

povedal doktor Muhammad Munir z Lancasterskej university.
Je teda možné, že keby ste mali pohlavný styk v ochrannom skafandri, vírus by ste možno prekabátili. Pre tých, ktorí doma nemajú ochranný odev, máme jasné odporúčanie. Ak má váš partner potvrdený koronavírus, rozhodne s ním nemajte pohlavný styk. Koronavírus pri sexe sa šíri veľmi efektívne. Snažte sa obmedziť kontakt s ľuďmi, ktorí vykazujú prejavy nákazy na minimum. To pochopiteľne zahŕňa aj bozkávanie a sex.

Prečítajte si tiež:
Prevratný objav: Vedci zistili ako imunitný systém bojuje s COVID-19
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Express Guardian

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií