Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sexistická literatúra! V tejto školskej knižnici Červenú čiapočku a Šípkovú Ruženku už nenájdete

Školská knižnica v Barcelone vyradila z ponuky klasiky rozprávkového sveta. Bojuje tak za rovnosť pohlaví v literatúre.

V detskej knižnici už čitatelia nenájdu rozprávky bratov Grimmovcov o Červenej čiapočke, ktorú zožerie vlk a následne ju zachráni statočný poľovník, ani tú o Šípovej Ruženke, ktorú bozkom pravej lásky vyslobodí zo storočného spánku švárny junák.

Knižnica dokonca vyradila aj príbeh o svätom Jurajovi. V ňom podľa legendy statočný rytier premôže draka a zachránenej princeznej dá červenú ružu, ktorá vyrástla na mieste boja z dračej krvi.

Knižné klasiky bratov Grimmovcov sú vraj sexistické. Zdroj: orbistour.eu

Školská komisia došla k záveru, že asi dve stovky rozprávkových príbehov, na ktorých sme vyrastali, je sexistických a prispieva k šíreniu stereotypov o mužskej a ženskej role. Po masívnom vyraďovaní zmizlo z barcelonskej školskej knižnice asi 30 % knižiek.

Komisia pre rovnosť pohlaví hodnotila, koľko postáv príbehu je mužských a koľko ženských. Aké roly v rozprávke zastávajú a koľko je v deji násilia. Hodnotenie knižiek je súčasťou katalánskeho projektu Knižnica a rovnosť pohlaví.

Katalánska vláda pre denník ABC uviedla, že „školy majú svoju autonómiu a môžu samy rozhodovať o knihách, ktoré žiakom a deťom ponúkajú“. Inak sa k prípadu rozhodla nevyjadrovať.

Zdroj: strategie.hnonline.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií