Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Odmieta váš partner intímnosti? Za nezáujmom v spálni bude sexuálna anorexia!

Úplne či čiastočné odmietanie sexu sa objavuje v čoraz viacerých slovenských spálňach. Rozpoznajte sexuálnu anorexiu hneď na začiatku a nedovoľte jej nájsť miesto vo vašom vzťahu!

Pojem anorexia je pre mnohých známy len v spojitosti s poruchou príjmu potravy. Ľudia trpiaci týmto ochorením odmietajú jedlo, cítia k nemu nechuť a odpor. Sexuálna anorexia je niečo podobné; len miesto jedla je v zóne odporu sex a potešenie z neho.

Sexuálna anorexia
Zdroj: Unsplash.com

Čo je to sexuálna anorexia

Sexuálna anorexia je v medicíne známa aj pod pojmom sexuálna averzia, strata záujmu o sex či sexuálna apatia. Netýka sa však len pohlavného styku, ale celej škály sexuálnych činností – masturbácia, sexuálne fantázie, vnímanie sexuálnej príťažlivosti. Ľudia trpiaci sexuálnou anorexiou nepociťujú napriek dlhodobej sexuálnej abstinencii sklamanie ani frustráciu.

Prečo sa objavuje?

Dôvodov, prečo môže sexuálna anorexia vzniknúť, je niekoľko. Psychologička Emma Ribasová, expertka na manželskú psychoterapiu, hovorí, že medzi možné príčiny vzniku tohto ochorenia patrí nedostatok sebaúcty, strach zo zlyhania, pohlavných chorôb či hádky medzi partnermi. V niektorých prípadoch je pôvod nezáujmu o sex spôsobený napríklad aj prísnou výchovou či tým, že človek prežil sexuálne násilie. Ochladenie vo vzťahu môže mať pôvod aj v tzv. odtrhnutí od reality, čo súvisí s častým sledovaním pornografie a iných eroticky ladených námetov.

Sexuálna anorexia
Zdroj: Unsplash.com

Sexuálna anorexia nie je ochorenie, ktoré sa týka len žien. Ohrozuje aj mužov. Strata záujmu o sex sa môže vyskytnúť aj v dlhodobo fungujúcom vzťahu, hoc pred tým bolo všetko v poriadku.

Čo s ňou?

Prekonať sexuálnu anorexiu môžeme s pomocou psychológa, terapeuta, použitím kognitívnych techník, ako aj tým, že človek sám vyhľadá podnety, kvôli ktorým sa u neho sexuálna anorexia objavila. Liečba sa zameriava na všetko, čo s odmietaním sexu súvisí. Strach, zlyhanie, odpor a iné.

Rovnako dôležitá aj vzťahová a párová terapia.

Zdroj: Unsplash.com
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií