Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Násilie, nad ktorým sa viac nezatvárajú oči: v Amerike obvinili ďalších 120 kňazov

V New Yorku obvinili najmenej 120 kňazov zo sexuálneho zneužívania detí a držania detskej pornografie. 

Všetci obvinení pôsobili v newyorskej arcidiecéze, ktorá minulý piatok zverejnila zoznam mien. Zahŕňa biskupov, učiteľov na stredných školách, kaplána a kardinála. 

V liste adresovanom členom cirkvi kardinál Timothy Dolan píše, že si uvedomuje hanbu, ktorú detské zneužívanie vrhlo na cirkev a požiadal o odpustenie za zlyhania kňazov, ktorí zradili dôveru cirkvi a spoločnosti. „Vrúcne sa modlím za to, aby nás viera ako rodinu uzdravila,“ dodal.

Kardinál Timothy Dolan. Zdroj: ABC news

Neúplný zoznam

Právnici s krokom zverejnenia mien súhlasia, avšak niektorí ho považujú za neúplný. Nezahŕňa totiž obvinených príslušníkov náboženských rádov, ktorí pôsobili v arcidiecéznych kostoloch a školách, hoci niektoré rády vydali svoje vlastné zoznamy. Zoznam neuvádza ani kňazov, ktorí boli vysvätení inde a neskôr slúžili v New Yorku.

Budova newyorskej arcidiecézy. Zdroj: cnn.com

Hovorca arcidiecézy Joseph Zwilling povedal, že „dôležité je, aby sme sprístupnili všetky mená kňazov, proti ktorým sú dôveryhodné a podložené obvinenia“. Väčšina prípadov zneužitia sa udiala v sedemdesiatych, osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch minulého storočia, ale podľa arcidiecézy existujú dve dôveryhodné obvinenia zo sexuálneho zneužívania aktívnym duchovným od roku 2002. Uviedli, že orgány boli upozornené na oba tieto prípady.

Mimochodom, nedávno sme písali aj o tom, že Vatikán má tajné inštrukcie pre kňazov, ktorí majú deti. Prečítať si o tom môžete tu.

Zdroj: nytimes.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií