Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šialení vládcovia #3: Nero – najkrutejší cisár v histórii

V histórii sa nájde veľké množstvo vládcov, ktorí boli krutí, šialení, či pomätení. Dnes si priblížime život a smrť rímskeho cisára menom Nero.

Rímsky cisár, ktorého celé meno je Claudius Caesar Nero, sa narodil 15. decembra roku 37.

Nero na trón nastúpil len ako 17-ročný a hneď začal dávať rôzne sľuby, napríklad senátu sľúbil otvorenú spoluprácu. Ostalo však len pri sľuboch a reálne k tomu nikdy nedošlo. Jeho vychovávateľom bol známy filozof Seneca, no ani to nezabránilo tomu, aby sa správanie mladého cisára vymklo kontrole.

Nero sa na trón dostal vďaka svojej matke, tá mu poradila, aby otrávil svojho potencionálneho konkurenta, nevlastného brata Britanica. Časom sa prejavili jeho absolutistické sklony a znepáčilo sa mu, že mu matka dáva príkazy a zákazy. Preto ju dal zavraždiť. Po tomto mu už nič nebránilo plne rozvinúť svoju krutovládu.

Jeho radcovia mu poradili nechať zabiť svoju manželku, a tak i spravil. Potom si vzal za manželku krutú krásku Poppaeyu Sabinu. Vzápätí obnovil zákon o urážke majestátu a to viedlo k hromadným čistkám obyvateľstva. Zomierali senátori, vážení rímski občania i prostí ľud. Všetci boli popravení bez ohľadu na mieru previnenia.

Rím bol ochromený cisárovou krutovládou a provincie povstali. Celým impériom otriasla politická i hospodárska kríza. Nero sa preto rozhodol pre svojské riešenie – podpáliť Rím. Hoc sa o jeho vine dodnes názory historikov rozchádzajú, existuje veľa dôvodov, prečo si myslieť, že podpálenie má na svedomí práve on. Vinu však hodil na náboženskú sektu – kresťanov. Preto nechal ukrižovať tisícky kresťanov. Okolo roku 65 odhalil spiknutie proti nemu a tým masové popravy nabrali ešte väčší rozsah.

Pomimo týchto krutostí, ktoré cisár páchal, sa rád bavil. Usporadúval rôzne súťaže a divadelné hry. Keďže sa vo všetkom považoval za najlepšieho, všetky športové súťaže musel vyhrať. Keď hral v predstavení, nikto nemohol opustiť amfiteáter. Stávalo sa, že počas hry ženy rodili, niektorí ľudia dokonca predstierali smrť, aby ich odtiaľ odniesli.

Nakoniec jeho vládu zvrhla jeho stráž a on utiekol z Ríma. Na úteku spáchal samovraždu a jeho posledné slová vraj boli: „Ó, aký to vo mne zomiera umelec!“ Stalo sa to 9. júna v roku 68.

Zdroj: wikipedia, mzone.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií