fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Šialení vládcovia #2: Caligula – cisár utrhnutý z reťaze?!

Máte tip? napíšte nám mailom

V histórii sa nájde veľké množstvo vládcov, ktorí boli krutí, šialení či pomätení. Dnes si priblížime život a smrť rímskeho cisára menom Caligula.

Rímsky cisár, ktorého celé meno je Gaius Caesar Caligula, sa narodil 31. augusta roku 12.

Tento rímsky vládca už od malička rád nosil vojenské topánky, preto ho začali prezývať Caligula (caliga v preklade z latinčiny znamená topánka). Jeho detstvo nebolo najpríjemnejšie – ako 7-ročný sa dozvedel, že jeho dedo – cisár Tibérius, otrávil jeho otca. Následne bola jeho rodina trestaná, pričom Caligulova matka umrela pri hladovke. Jeden jeho brat bol vyhnaný z Ríma a donútený k samovražde, druhý brat bol umučený priamo v Ríme. Caligula však dedovej nevraživosti odolal. Tesne pred smrťou si ho nechal Tibérius zavolať na Capri, aby sa tu z neho stal cisár.

Na začiatku svojej vlády bol veľmi obľúbený aj senátom, aj ľuďmi, pretože plnil úlohu múdreho a láskavého vladára. Ihneď ako získal titul cisára vrátil senátu právomoci. Taktiež zastavil nezmyselné Tibériove procesy pre urážku majestátu, dal amnestiu prenasledovaným a prehlásil, že „pre donášača nemá uši.“ To všetko sa ale po pár mesiacoch zmenilo.

Prečítajte si tiež:
Mladík pripravil priateľke Nimbus 2000! Môže "lietať" na metle ako Harry Potter?

Caligula prepadol predstave megalománie – myslel si, že on je vyvolený a prehlasoval sa za Boha. Myslel si, že môže úplne všetko. Okrem toho sa uňho prejavila hypersexualita a prehlásil všetky ženy v Ríme za svoje manželky, a tak sa ich mohol kedykoľvek zmocniť. Takto sa začal oddávať rôznym orgiám, ktoré rád organizoval. Dokonca sa oddával sexu aj so svojou sestrou Drusillou, ktorú prehlásil za Bohyňu. Vládca tieto jeho orgie rád kombinoval s hrami (najčastejšie dostihami) a divadlom.

Cisárovo správanie sa Rimanom prestávalo páčiť. A znásobilo sa to po tom, ako začal masovo popravovať ľudí len preto, že sa mu znepáčili. O život takto prišlo mnoho členov senátu. Obyvateľom tiež konfiškoval majetok a niektorých aristokratov odsúdil k núteným prácam. Svojím bujarým životom priviedol štátnu pokladnicu na mizinu a tým Rimanom došla trpezlivosť.

V roku 41 došlo k sprisahaniu senátorov, ku ktorým sa pridali i jazdci a dokonca aj pretoriánska garda, ktorá mala cisára chrániť. Rozhodli sa Caligulu zavraždiť a k tomu došlo 24. januára cestou z divadla. Nenávisť k tomuto vládcovi bola tak obrovská, že zabili aj jeho manželku a iba ročnú dcéru.

Prečítajte si tiež:
Sám doma je vianočnou klasikou no garantujeme ti, že si si minimálne jednu z týchto vecí nevšimol!

Zdroj: wikipedia, mzone.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií